Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

ADAM OLACAK ÇOCUK

0

Meleklerimizden Kübra Şahin, sizlere anılarınızı canlandıracak Moda’da bulunan Barış Manço Evi’ni ziyaret etmenizi #tavsiye ediyor;

Bende Adam Olacak Çocuklardan biriyim aslında. Arkadaşım Eşek şarkısını hep çok sevdim… Tabi uzun beyaz sakalları ve kadife gibi olan sesiyle hepimize ekran başında huzur veren Barış Manço’yu izlemeye de doyamadım.
Vefatının 16. Yılında, Barış Manço’yu özlem ve saygıyla anıyoruz. Gidenin yeri doldurulamazmış ya hani Barış Abi’mizin hiç ama hiç dolmayacak kocaman bir yeri var kalbimizde. Her nesil tarafından bilinen, şarkılarıyla yaşatılan, çocukları çok seven Barış Manço’nun yaşamından kesitler bulunan ve müzeye çevrilen Moda’daki evine gitmenizi #tavsiye ediyorum.

Her zaman mütevazı olan Barış Manço’nun yaşam tarzı, bir nesile moda yolunda ışık tutan takıları özellikle yüzükleri, ilginç kıyafetlerini burada bulabilirsiniz. Burayı ziyaret ettiğinizde, kimileriniz çocukluk anılarını, kimileriniz ise gençlik yıllarına dönecek… Peki nerede Barış Manço’nun müzeye çevrilen bu anılarla dolu evi?

Kadıköy denince akla gelen semt olan Moda’da bulunan Barış Manço Evi artık Moda’nın vazgeçilmezleri arasında. Eskilerde değişik giyimleri ve tarzlarıyla varlıklı ailelerin yaşadığı semtin adı orada bulunan köşkler ve insanlardan gelmekte. Adı üstünde Moda.
İngiliz Mr. Dawson’ın yaptırdığı Yusuf Kamil Paşa Sokağında bulunan birbirine benzeyen iki köşkten biri olan Barış Manço Evi, bir diğer benzerinin kaderine inat ayakta kalmış ve hala kalmakta. Diğer köşk birkaç el değiştirdikten sonra yıkılıp günün şartlarına uyulup apartman yapılmış. Barış Manço şu anda müze olan köşkü, 1894 yılında Whittall ailesinin son fertlerinden satın almış ve orjinaline uygun restore ettirmiş. Barış Manço hayranlarının onun vefatından sonra eve yazdığı sözler ise, silinmemiş ve korunmaya alınmış.
Bu anıların dört duvar arasında narince saklandığı evin bahçesinde ilk önce sizi Adam Olacak Çocuklar karşılıyor. Daha sonra domates, biber, patlıcan şarkısını size hatırlatan maketler yer alıyor.
Evin içine girdiğinizde ise, Barış Abi dillerden dillere dolanan bestelerini yaptığı piyanonun başında sizi bekliyor. Aldığı ödüller ve sıra dışı kıyafetleri de burada bulunuyor.

 

tavsiyemelekleri-barismanco
Evin duvarlarında ise Barış Manço’nun besteleri bulunmakta.
En güzel odalar ise oğlu Batıkan ve Doğkan Manço’ya ait olanlar. Doğukan’ın odasında babasının yaptığı tablolar, grafik çalışmaları bulunuyor. Onunla bütünleşen takıları, plak ve gitar şeklindeki vitrinlerde hayranlarının karşısına çıkıyor.
Batıkan Manço’nun odası ise Adam Olacak Çocuk odası olarak düzenlenmiş. Bu odaya girdiğinizde zamanda kısa bir yolculuk sizi bekliyor. Belki de çocuklarınıza kendi çocukluğunuzdan kesitler görme imkânı bulacaksınız. Bütün insanlığı bir araya getiren 7’den 77’ye programının en güzel bölümü olan ‘Adam Olacak Çocuklar’ kısmı da tam karışınız çıkacak.

 

Meleklerimizden Kübra Şahin’e bu güzel #tavsiye’si için teşekkür ediyoruz : )deeo

Paylaş.

Yorum Yazın