Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

AVİZEDEN SAKSI NASIL YAPILIR?

0

SAKSI-AVİZE-NASIL-YAPILIR-TAVSİYE-MELEKLERİ

DIY yani Kendin Yap Projeleri son günlerde dekorasyona damgasını vuruyor. Pinterest ve Tumblr.da gördüğümüz ilham veren dekorasyon fikirleri sayesinde kendi stilimizi yaşadığımız yere yansıtmanın en kolay çözümlerini buluyoruz.

Bahçe ve balkon dekorasyonlarıyla ilgili birçok yaratıcı fikre de yine internet aracılığıyla ulaşıyoruz. Kendin Yap Projelerinden birine gerçekten hayran kaldık. Bugüne kadar nasıl düşünemedik! Avizeler ve saksıların birleşmesinden elde edilen dekoratif avize saksılar bahçe, teras ve balkon süslemesi için ideal.

Yapılışı oldukça basit olan bu saksıya çiçek ekmeden önce birkaç gün beklemek gerekiyor o kadar!

 Adım Adım Avize Saksı Yapımı

Malzemeler:

1 Adet kollu avize

Toprak  ya da plastik saksı (Avizenizin kaç adet kolu varsa aynı sayıda saksı olmalı)(Saksılar tabaklı olmalı)

Spray dış boya

Suya dayanıklı yapıştırıcı – seçeceğiniz yapıştırıcılar metal ve seramik yapıştırıcı özellikte olmalı. Profesyonel amaçla kullanılan yapıştırıcıları yapı malzemeleri satan yerlerde ve büyük kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Epoxy yapıştırıcı- Bu tür yapıştırıcılar boru ve betonlarla yapılan tamiratlarda kullanılan macunumsu bir malzemedir.  Çeşitli markalarda bulabilirsiniz.

Çiçekler, bitkiler

Küf önleyici sprey&boya

Avizeyi asmak için “S” biçimli askı ve zincir

Gerekli aletler

Kablo kesici aletler

Bahçe aletleri

Yapılışı:

Avizenin üzerindeki ampul veya mum takılacak olan yerleri keserek yok edin. Avizenin içerisinden çıkan kabloları da kesin.

Saksı tabağını epoxy yapıştırıcı tamirat macunu ile avize koluna sabitleyin. Bu şekilde bitkilerinize kolayca su verebileceksiniz ve saksılarınız devrilmeyecek.

saksı-avize-yapımı-1

Aynı işlemi saksıları tabaklara yapıştırırken de uygulayın. Saksıların altına önce parça parça kestiğiniz epoxy macunu yapıştırın ve üzerine suya dayanıklı yapıştırıcıları da uygulayın ve birkaç saat kurumaya bırakın.

avize-saksı-2

Saksı avize kuruduğunda her yerini seçtiğiniz bir sprey boyayla boyayın. En pratik yöntem sprey boyalar olduğu için bunu tavsiye etsek de, el becerinize güveniyorsanız fırçalı boyaları da tercih edebilirsiniz. Eğer saksı avizenizi teras ya da bahçe gibi dış mekanda kullanacaksanız, boyanın dayanıklı olması açısından dış mekan boyası seçmelisiniz.

avize-saksı-3

Boyama aşamasında maske ve gözlerinizi korumak için gözlük takmanız sağlığınız için çok önemli.

Yapıştırma ve boyama işlemleri tamamlandıktan sonra avize saksınızı boyasının iyice kuruması ve yapışkanının sağlamlaşması için 3-4 gün bekletin.

avize-saksı-diy-yapımı

Ve son aşamaya geldik! Artık çiçeklerimizi avize saksıya ekebiliriz.

Çiçeklerinizi seçerken renklerine ve nasıl gelişeceklerine dikkat etmenizde fayda var. Sardunya gibi  bol yapraklı ve çiçekli bitkiler avize saksınıza daha çok yakışacaktır. Çiçeklerinizin sağlıklı açması ve solmaması için çiçek vitaminlerini toprağınıza karıştırabilirsiniz.

Meleklerimiz, dekorasyon önerimizi beğendiysen aşağıdaki sosyal medya butonlarını tıklayarak sevdiklerinle kolayca paylaşabilirsin! Avize saksımızı nasıl buldun? Melek yorumlarını bekliyoruz…

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yazın