Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Bağırsaklara İyi Gelen Yiyecek ve İçecek Tavsiyeleri

0

Vücudumuz, teorik olarak tüm yiyecekleri sindirebilecek kapasitededir. Ancak tükettiğimiz besinlerin işlenmesi ve hazırlanması sırasında maruz kaldıkları bazı işlemler ve hareketsizlik nedeni ile sindirim sistemimiz doğru çalışmayabilir.

Mide ve bağırsaklarınızı yormayacak besinler tüketmek, kaliteli bir yaşam açısından oldukça önemlidir. Tükettiğiniz besinleri doğru seçmek ve aşırı yağlı besinlerden uzak kalmak, sindirim sisteminizin sorunsuz çalışmasını sağlayacaktır.

Kızarmış yiyecekler ve yağlı besinler, kaçınmanız gereken şeylerin başında geliyor. Aynı şekilde acı biber ve baharatlar da sindirim sisteminizin doğru çalışmasını engellemekte.

Mayalı Yiyecekler

Doğal bir bakteri kaynağı olan mayalı yiyecekler, sindirim sisteminizin çalışmasını düzenler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bakteriler, bağırsak ve sindirim sistemi içerisinde bulunan ve sistemimizin doğru çalışmasını sağlayan organizmalardır. Bu nedenle yoğurt, turşu ve kefir gibi besinleri tüketmek sindirim sistemini rahatlatmaya yarayacaktır.

Lifli Besinler

Lifli gıdalar, sindirim sistemi açısından oldukça önemlidir. Vücudun atık maddelerini etkileyerek mide problemlerini ve kabızlığı önler.

Tam tahıllı ekmek, bulgur, kepekli makarna, brüksel lahanası ve havuç gibi gıları tüketerek lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Barbunya, fasulye ve kuru fasulye; baklagiller arasında lif oranı yüksek gıdalardır.

Yağsız Et

Et tüketiminde balık ve tavuk gibi yağsız gıdalara yönelmek, sindirim sisteminizin rahatlaması ve bağırsaklarınızın doğru çalışması için oldukça önemlidir. Kırmızı et, beyaz ete kıyasla daha yağlıdır. Bu nedenle et tüketim alışkanlıklarınızı değiştirmek ve kırmızı eti mümkün olduğunca azaltmanız gerekmekte.

Meyveler

Doğru meyve tüketimi, bağırsaklarınızın çalışması açısından oldukça faydalıdır. Elma, muz, üzüm, kivi, şeftali ve karpuz gibi meyveler; sindirim ve boşaltım sisteminizin doğru çalışmasını sağlayacaktır.

İçecekler

Şaşırtıcı gelebilir, ancak kola içmenin sindirim sistemine olumlu etkileri vardır. Makul miktarda tüketildiğinde düşük PH değeri sayesinde mide asidini andıran kola, sindirim ve boşaltım sistemine katkı sağlamaktadır.

Kahve de sindirim sistemi için uyarıcı bir etki sağlamaktadır. Bağırsakları tetikleyen kahve, tuvalete çıkmayı kolaylaştırır.

Çaya ekleyeceğiniz toz zencefil ve limon, bağışıklık ve sindirim sisteminize katkı sağlayacaktır. Binlerce yıldır çeşitli şekillerde kullanılmakta olan zencefil, antibakteriyel etkisi ile mide ağrılarına da iyi gelmektedir.

Paylaş.

Yorum Yazın