Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Bahar Alerjisi İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

0

Bahar alerjisi, ağaçlardan yayılan polenlerin sebep olduğu alerjik reaksiyonlardır. Genellikle burun akıntısı ve tıkanıklık, gözlerde kaşınma ve şişlik ile boğaz ağrısı şeklinde kendini belli eden bu alerjiye önlem almak için dikkat etmeniz gereken belli noktalar bulunmakta.

Dışarıda Geçirdiğiniz Zamanı Sınırlayın

Her bahar, milyonlarca polen havaya karışmaktadır. Özellikle ağaçlık alanlarda ve ormanlarda polen miktarı daha yüksektir. Rüzgar sayesinde şehir içerisine kadar taşınan polenler, çeşitli alerjik reaksiyonlara sebep olur.

Bahar alerjinizi daha hafif şekilde atlatabilmek için ilk yapmanız gereken, açık alanlarda geçirdiğiniz zamanı kısıtlamaktır. Ağaçlık alanlardan ve ormanlardan tamamen kaçınarak, genel olarak dışarıda geçirdiğiniz zamanı azaltarak semptomlarınızı azaltabilirsiniz.

Eve geldiğinizde ise kıyafetlerinizin tamamını değiştirmek ve mümkünse hemen duş almak alerjinizi hafifletecektir.

İlacınızı Zamanında Kullanmaya Başlayın

Günümüzde alerjik reaksiyonları hafifleten birçok ilaç bulunuyor. Ancak ilacınızı zamanında kullanmaya başlamanız oldukça önemli.

Baharın başlamasından en az bir hafta önce ilacınızı kullanmaya başlayarak, alerji döneminizin daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Evinizi Polensiz Tutun

Rüzgar ile seyahat eden polenler, camlardan evinizin içine girer. Bu nedenle bahar başlamadan önce evinizi temizlemeniz ve camlarınızı mümkün olduğunca kapalı tutmanız gerekmektedir. Özellikle sabah saatlerinde ve rüzgarlı günlerde camlarınızı kapalı tutmanız, polenlerden korunmak için gereklidir.

Klima Filtrelerinizi Temizletin

Gerekli bakımları ve temizliği yapılmadan çalıştırılan klima, alerjinizin daha da şiddetlenmesine neden olabilir. Kapalı kaldığı süre boyunca filtre üzerinde biriken toz, bakteri ve polenler evinize dolacaktır. Bu nedenle bahar dönemine girilirken klima filtrelerinin temizlenmesi ve gerekli bakımların yapılması oldukça önemlidir.

Mutfak ve Banyonuzu Temizleyin

Bahar alerjilerinin bir diğer tetikleyicisi de küftür. Mutfak ve banyo yüzeylerinin su ile temas eden kısımlarında ve köşelerde oluşan küflerden kurtulmanız, alerjinizi daha kolay atlatabilmeniz için önemlidir.

Küf oluşumunu engellemek için ıslanan yüzeyleri hemen silmek, haftada en az bir kere temizlik yapmak ve gerekliyse tesisatınızı kontrol ettirmeniz gereklidir.

Halı ve Kilimleri Kaldırın

Alerjen maddelerin en çok biriktiği yerler halı ve kilimlerdir. Bahar döneminin başlangıcında halı ve kilimleri kaldırmanız, eve giren polenlerin birikmesini engelleyerek alerji döneminizi kolaylaştırır. Aynı zamanda ayakkabıları evin dışında çıkartmanız da önemlidir.

Paylaş.

Yorum Yazın