Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Bahar Temizliği Tavsiyeleri

0

Baharın yaklaşması ile birlikte, evlerde ve iş yerlerinde temizlik hazırlıkları da başladı. Bahar temizliğinizi yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve temizlemeden geçmemeniz gereken alanları bilmek, daha kolay bir temizlik sağlıyor.

Temizlemeden Geçmemeniz Gerekenler

Bahar temizliğinizin tam anlamıyla bir dip temizlik olmasını istiyorsanız, atlamadan geçmemeniz gereken yerleri doğru bilmeniz gerekiyor.

Temizlik sırasında en çok gözden atlanan yerler dolap kapaklarıdır. Özellikle mutfak ve banyodaki dolapların dış yüzeyleri, çevredeki bakteri ve mikropların birikmesi için ideal yerlerdir.

Dolap kapaklarının yanı sıra, dolap içlerini ve rafları da temizlemeniz oldukça önemlidir. Yeme-içmede kullanılan ürünlerin hijyenik bir şekilde durabilmesi için dolap içi temizlik gereklidir. Eğer dolap raflarınızda bez ya da örtü kullanılıyorsa, düzenli şekilde yıkanmasını sağlamalısınız.

Beyaz eşyalarınızın dış yüzeyleri kadar, içlerinin de temizlenmesi önemlidir. Bulaşık ve çamaşır makinenizi deterjanla boş bir şekilde çalıştırarak iç temizliğini sağlayabilirsiniz. Ancak buzdolabınızı temizlerken, tüm yiyecek ve içecekleri boşaltarak nemli bez kullanmaya özen göstermelisiniz.

Fırınınızın iç kısmını temizlerken karbonat ve sirke kullanabilirsiniz. Temiz su ile iyice durulandığından emin olana kadar silmeniz önemlidir.

Hayatınızı Kolaylaştıracak Temizlik Önerileri

Sirke, birçok yüzeyin temizlenmesinde hayatınızı kurtaracak bir üründür. Aynı şekilde bir litre suya eklenecek dört yemek kaşığı karbonat, zor lekelerden kurtulmanızı kolaylaştıracak.

Evinizin duvarlarındaki lekelerden ve kirlerden kurtulmak için, az miktarda diş macununu lekenin üzerine sürerek ovalayabilirsiniz.

Tıkalı su giderlerini açmak için karbonat ve sirke yeniden yardımınıza koşuyor. Yarım su bardağı karbonatı ve üzerine yarım su bardağı sirkeyi gidere dökerek, giderin üzerini nemli bir bezle örtün. 5 dakika bekledikten sonra bir litre kaynar suyu giderden dökerek lavaboyu temizleyin.

Mikrodalga fırınların iç kısımlarını temizlemek için, bir kaba su koyun ve yarım limon ile birlikte mikrodalgaya yerleştirin. En yüksek ısıda çalıştırın ve cam kısmı buharlaşınca kapatın. 15 dakika bekledikten sonra, nemli bir bezle mikrodalganın içini silin. Limon kokuyu temizlerken, kaynayan su da lekelerin sökülmesini sağlayacak.

Musluklarınızı temizlerken az miktarda diş macunu ile ovalamak ve ıslak bezle durulanıncaya kadar silmek de işinizi kolaylaştıracak.

Paylaş.

Yorum Yazın