Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Baharda Bahçe Bakımı

0

Bahar, rengarenk çiçekler ve mis gibi kokular ile birlikte geldi. Kendisine ait bahçesi olanlar bakım ve ekim süreçlerini başlattılar.

Eğer sizin de kendinize ait bir bahçeniz varsa ve bahar bakımınıza henüz başlamadıysanız, mutlaka dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor.

Bahçenizin Temizliğini Tamamlayın

Baharın başladığı günlerde çiçek ve bitki diplerinde biriken yaprakları temizlemek, toprağın ve köklerin nefes alması için oldukça önemlidir. Bahçenizin genel temizliğini yaparken, biriken yaprak ve diğer maddeleri temizlemelisiniz.

Yabani ot ve bitkileri de baharın başında temizlemek, yeni ekinlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Yetişmesi Uzun Sürenleri Şimdiden Ekin

Begonya, gazanya ve menekşe gibi bitkilerin çiçek açması uzun sürmektedir. Bu nedenle baharın başında ekim işlemlerini yaparak, yaza çiçekli girmeyi sağlayabilirsiniz.

Patlıcan, biber, salatalık, kavun ve domates gibi bitkiler de uzun bir sürenin sonunda toplanabilmekte. Şimdiden bu sebzeleri dikmeniz, yazın başlangıcında hasat alabilmenizi sağlayacaktır.

Yağmur Suyundan Faydalanın

Sulama için kullandığınız kapları geceden bahçeye yerleştirerek, yağan yağmurlardan faydalanabilirsiniz. Doğal yağmur suyu, içerisinde musluk suyunda bulunan kimyasallar bulunmadığı için bitkiler açısından daha faydalıdır. Aynı zamanda gereksiz su kullanımını da azaltmış olacaksınız.

Bakım ve Budama İşlemlerini Tamamlayın

Bazı bitkiler ve çalılar sezon değişimlerinde budama isteyebilir. Özellikle kış boyunca fazla büyüyen bitkilere öncelik vererek tüm bahçenizin bakımını tamamlamak için baharın ilk dönemlerini kaçırmayın.

Bahçe Gereçlerinizi Temizleyin

Bitkiler de diğer tüm canlılar gibi hastalanabilmektedir. Bu nedenle uzun süre temizlenmeden kullanılan gereçler, hastalığın diğer bitkilere de sıçramasına neden olabilir.

Bahçe gereçlerinizi düzenli olarak temizlemek, daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Bu sayede her sezon yeni gereçler almak yerine, aynı gereçleri yıllarca kullanabilirsiniz.

Zararlı Böceklerden Kurtulun

Uzun dönemli bitkilerin dipleri, solucan ve salyangozların en sevdiği yerler arasındadır. Bitkiler için zararlı olabilen bu hayvanlardan bahar temizliğiniz sırasında kurtulmak en kolay yöntemdir.

Kurt larvalarından da bu dönemde kurtularak, yeni ektiğiniz sebze ve çiçeklerin çok daha sağlıklı şekilde büyümesini sağlayabilirsiniz. Aksi halde kurtlar, hem kök hem de yaprakları yiyerek ekinlerinizin solmasına neden olabilir.

 

Paylaş.

Yorum Yazın