Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

0

Yeni ebeveynlerin aklını kurcalayan birçok soru bulunuyor. Genellikle bebek bakımı ve beslenmesi ile ilgili olanlardan önce yanıtlanması gereken çok daha hayati bir soru var: bebek bezi nasıl değiştirilir?

Bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olan bez seçimi ve doğru kullanımı hakkında bilmeniz tüm bilgileri sizin için derledik.

Bebek Bezi Seçimi Nasıl Yapılır?

Anne babaların merak ettiği sorulardan biri de doğru bebek bezi seçiminin nasıl yapılacağı. Cevaba geçmeden önce farklı bez türlerine gelin birlikte bakalım.

Bebeğinizin mikrop kapmaması ve herhangi bir sağlık sorunu ile boğuşmaması için marketlerde satılan paketli ürünleri tercih etmeniz önemlidir. Evde hazırlanacak bezlerin hijyen bakımından güvenliğini sağlamak oldukça zordur.

Bezin hava aldırması, yeterli emiciliğe sahip olması ve bebeğinizin cinsiyetine uygun özelliklerde hazırlanması da önemli noktalar arasındadır. Kız ve erkek bebeklerin idrarları, fizyolojik farklılıklardan dolayı farklı bölgelere yayılır. Cinsiyet özellikli hazırlanan bezler, bu bölgelerde daha fazla emiciliğe sahiptir.

Bez seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer önemli unsurlar ise doğru beden seçimi yapmak ve ergonomik özellikte olan ürünlere yönelmek. Yan bantlar ve bacak kenarları gibi bölgelerdeki ergonomik yapı, sızmaların önüne geçerek bebeğinizi de sizi de rahatlatacak.

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Bebeğinizin bezini değiştirmeden önce ihtiyaç duyacağınız tüm malzemelerin kol mesafesinde olduğundan emin olmalısınız. Özellikle 9-12 ay arası bebekler hareketli oldukları için, bez değiştirme sırasında uzak bir yerdeki eşyayı almanız çok da mümkün olmayabilir.

Bebek bezi değiştirirken temiz bez, bebekler için ıslak mendil, pişik kremi ve bez değiştirme örtüsüne ihtiyacınız olur. Örtünüzü düz bir zemin üzerine serdikten sonra bebeğinizi sırtüstü şekilde yatırın ve bezin bel kısmında bulunan bantları açın.

Bez değiştirme sebebinize göre farklı işlemler uygulamanız gerekebilir. Ancak genel olarak bebeğinizin kasık ve kalça bölgesini ıslak mendil ile iyice silmeniz ve pişik kremi sürmeniz önerilmektedir. Yalnızca idrarını yapmış bebekler için temizlik sürecinin bu kadarla sınırlı olması normaldir, ancak bazı diğer durumlarda su ile yıkama da gerekebilir.

Kremi sürdükten sonra ellerinizle masaj yaparak cilde iyice yedirin. Bebeğinizin altına yerleştireceğiniz temiz bezi, bacak arasından geçirerek göbeğine kadar çekin ve yan tarafta bulunan bantlar ile sabitleyin. Bezin çok sıkı ya da bol olmamasına dikkat edin.

Paylaş.

Yorum Yazın