Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çeyiz Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

Evlenmek isteyen çiftlerin düğün öncesi hazırlıkları zorlayıcı olabiliyor. Ancak ihtiyaç ve isteklerinizi doğru belirleyerek bu süreci kolaylaştırabilirsiniz.

Çeyiz hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunuyor, bu adımları doğru şekilde yönettiğinizde zorlanmadan ve keyifle alışverişlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Çeyiz Nedir? Neleri İçerir?

Geçmişi yüzlerce yıl önceye dayanan çeyiz, yalnızca erkeklerin çalıştığı dönemde kadının eve katkısı olarak ortaya çıkmıştır. Maddi olarak ev ekonomisine herhangi bir katkı sunmayan kadın, çeyizde getirdiği eşyalar sayesinde belirli oranda yeni evin kurulmasına yardım etmekteydi.

Genellikle dantel örtüler, işlemeli havlular ve yatak takımları gibi ürünleri barındıran çeyiz zamanla değişti. Kadınların da iş gücüne katılması ve maddi bağımsızlıklarını kazanmalarının yanı sıra değişen dekorasyon anlayışı bu değişimde büyük rol oynadı.

Günümüzde çeyiz olarak mutfak gereçleri, yatak odası takımı ile örtü ve havluları kapsar. Kız tarafınca hazırlanacak çeyiz içerisinde mutfakta kullanılan elektrikli cihazlar, tencere ve pişirme takımları, yemek takımları, yatak odası ve örtüler ile çarşaflar yer alır.

Çeyiz Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çeyiz hazırlıklarına başlarken işinizi kolaylaştırmak amacıyla bir liste hazırlamanızı öneririz. Birkaç ana başlık altında yer alan ürünlerin üzerini satın aldıkça çizebilirsiniz.

Mutfak gereçleri olarak belirlenecek ana başlık; tencere seti ve mutfak robotu gibi büyük kalemlerin yanı sıra ekmek sepeti ve nihale gibi küçük ürünleri de içerir. Bu nedenle aklınıza gelen her ürünü not almanız, herhangi birini almayı unutmamanız açısından önemlidir.

Elektronik eşyalar ana başlığı altında ev içerisinde kullanılan tüm elektrikli cihazlar yer alır. Buzdolabı ve çamaşır makinesi gibi ana kalemlerin yanı sıra, süpürge ve saç kurutma makinesi gibi ürünler de bu başlık altında sıralanır.

Örtü ve havlular başlığı altında masa örtüleri, yatak örtüleri, el ve banyo havlularının yanı sıra misafirler için ayrılacak havlular yer alır. Günümüzde anneanne ve babaannelerin dantel işledikleri ürünler yerini hazır satılan modellere bırakmıştır.

Ve çeyizde yer alması gereken son ana başlık yatak odası. Birçok genç kadının yatak odası alırken atladığı ürünler bulunuyor. Bir yatak odası takımında karyola ve yatak, dolap, çekmece ve komodinler, halı, perde, yorgan ve yastıklar ile dolap içerisinde kullanılan yardımcı ürünler yer almalı.

Paylaş.

Yorum Yazın