Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çocuğunuza Cinselliği Nasıl Anlatmalısınız?

0

Cinsellik, ebeveynlerin konuşmaktan özellikle kaçındıkları konuların başında geliyor. Ancak doğru zamanda ve doğru şekilde yapılan konuşma, çocukların gerçek dışı bilgilerden korunması açısından çok önemli. Peki cinsellikle ilgili bilgileri çocuğunuza nasıl anlatmalısınız?

Cinsellik ve cinsel organlar, ailelerin konuşmak istemediği ve çoğu zaman okul eğitimine bıraktıkları bir konu. Fakat doğru bilgilerin aktarılması ve çocukların doğru bilgilendirilmesi için anne babalara büyük görev düşüyor.

Doğru Yaşı Bilmek

Çocuklar, yetişkinlerden farklı düşünür. Bu nedenle tek seferde cinsellikle ilgili tüm bilgileri vermek yerine, yaşına uygun şekilde bilgilendirmek en doğrusudur.

2-3 yaşındaki çocuklar, konuşmayı ve kelimeleri yeni öğrenmektedir. Bu nedenle kadın ve erkek cinsel organlarının isimlerini paylaşmak yeterli olacaktır.

4-5 yaşındaki çocuklara bebeklerin nerede geliştiğini ve nasıl doğduklarını anlatabilirsiniz. Bu yaşlar, çocukların en meraklı oldukları dönemdir, bu nedenle verdiğiniz bilgilerin anatomik olarak doğru olduğundan emin olmalısınız.

6-7 yaş grubundaki çocuklara, basit şekilde cinselliği tanımlayabilirsiniz. Örnek olarak; “Babanın bir hücresi, benim vücudumdaki bir hücre ile bir araya gelerek seni oluşturdu.” diyebilirsiniz.

8-9 yaş grubundaki çocuklar, günlük yaşamlarında çeşitli şekillerde cinsellik konusuna maruz kalırlar. Bu nedenle cinsel ilişkinin anatomik olarak nasıl işlediği ve birbirini seven insanların bir sevgi gösterisi olarak yaptıkları eylem olduğunu anlatabilirsiniz.

10 yaşındaki çocuklar, ergenlik dönemine oldukça yaklaşmışlardır. Bu nedenle ergenliğin vücudunda neleri değiştireceği, bu süreçte neler yaşayabileceği konusunda mümkün olduğunca bilgi paylaşmalısınız.

Sorulara Doğru Cevaplar Verin

Birçok ailenin yaptığı en büyük yanlış, erken yaşlarda çocuklarını korumak için beyaz yalanlara başvurmalarıdır. Çocukların öğrenim süreci, yetişkinlerden oldukça farklıdır. Bu nedenle sizin ayıp ya da tabu olarak değerlendirdiğiniz konular ve cümleler, onlar açısından gayet normaldir.

Çocuğunuza erken yaşlarda doğru bilgi vermek, ileride oluşabilecek korkulardan ve şehir efsanelerinden korunmasına yardımcı olur. Özellikle ergenlik dönemine giren çocuklar, kendi aralarında cinsellikle ilgili pek çok konuşma gerçekleştirir.

Kendisini koruması için cinsel organlarını ve hangi alanların dokunulmaz olduğunu öğretmek, çocuğunuzun güvenliği açısından da önemlidir. Vücudunda nerelere dokunulmaması gerektiğini ve bu gibi bir durumla karşılaştığında kiminle konuşması gerektiğini bilen çocuklar, taciz ve istismar gibi olaylara karşı bilgili ve hazırlıklıdır.

Paylaş.

Yorum Yazın