Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

0

Geçtiğimiz ay açıklanan Uluslararası Yayıncılar Birliği raporuna göre, Türkiye’de kitap okumaya günde sadece 1 dakika ayrılmakta. Basım maliyetlerinin düşmesi ve e-kitapların giderek yaygınlaşması ile artan eser sayısına rağmen, genel olarak kitap okuma alışkanlığına sahip değiliz.

Kitap okumanın birçok faydası vardır; sözlü ve yazılı iletişim becerilerimizi geliştirir, beyin jimnastiği yaptırır ve hayal gücümüzü canlı tutmamızı sağlar. Ancak okuma alışkanlığını çocuk yaşlarda edinmeyen bireyler, hayatlarının ilerleyen döneminde kitaplardan uzak kalmayı tercih ediyor.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın birçok yöntemi bulunmakta. Siz de çocuğunuzu bu yönde destekleyerek daha bilinçli bir birey haline gelmesini ve daha iyi iletişim yeteneklerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi Kitaplarını Seçmesine İzin Verin

Her çocuk, farklı zevklere sahiptir. Bu nedenle okuyacağı kitapları kendi seçmesine izin vererek, keyif alacağı konularda okuma yapmasını sağlamış olacaksınız.

Çocuklar için öykülerden bilim ve teknolojiye kadar birçok farklı alanda kitaplar bulunmaktadır. Her kitabın çocuğunuzun eğitimine katacağı konular bulunmakta, bu nedenle dilediği kitabı okumasına izin vermelisiniz.

Çocuğunuza Okuyun

Küçük yaşlardan itibaren, düzenli bir şekilde çocuğunuzu okuyarak da alışkanlık yaratabilirsiniz. Kitapların dünyasına bir kere adım atan çocuk, düzenli şekilde okuyacaktır.

Her akşam uyku saatinden önce yapacağınız okumalar sayesinde, çocuğunuzda kitap sevgisi oluşturacaksınız.

Örnek Olun

Çocuklar, söylenenleri değil yapılanları örnek alır. Hiç kitap okumayan ebeveynlerle büyüyen çocuklar, ne kadar çaba gösterilirse gösterilsin okuma alışkanlığı kazanmazlar.

Anne ve babanın okuduğunu gören çocuk, okumaya karşı ilgi kazanır. Her hafta belli bir günde bir saati okuma saati olarak belirleyerek çocuklarınıza örnek olabilirsiniz.

Kitap Okumasını Ödüllendirin

Çocuğunuz ne yaparsanız yapın okuma alışkanlığı kazanmıyorsa, ödüllendirme yöntemine başvurabilirsiniz.

Buna göre kitap okuyarak geçirdiği sürenin karşılığında televizyon izleme, tableti kullanma ya da bilgisayar oyunu oynama süresi kazanması şeklinde bir düzen oturtabilirsiniz. Her bir saat okuma süresi için 20 dakika şeklinde ödüllendirerek, okumaya daha fazla zaman ayırmasını sağlayın.

Okuduğu Kitaba İlgi Gösterin

Çocuğunuzun okumakta olduğu kitapla ilgili sorular sorun. Kitabı sevip sevmediğini, anlatılanları, karakterleri ve hikaye gelişimi ile ilgili soracağınız sorular sayesinde ilginizi belli edin.

Paylaş.

Yorum Yazın