Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çocukları Tabletten Uzak Tutacak Tavsiyeler

0

Teknolojinin gelişmesiyle neredeyse her eve giren tabletler, çocukların da büyük ilgisini çekiyor. Tablete indirilebilecek birçok eğitim amaçlı uygulama var, ancak çocukların elektronik cihazlarla uzun zaman geçirmesi sağlık açısından oldukça tehlikeli.

Özellikle 5 yaşından küçük çocukların göz sağlığı ve beyin gelişimine olumsuz etkileri olduğu kanıtlanan elektronik cihazlar, vakit geçirmeleri açısından çocuklara teslim ediliyor.

Çocuğunuzun keyifli vakit geçirmesini sağlayacak başka aktiviteler yaparak tabletten uzak kalmalarını sağlamanız mümkün.

Hayal Dünyasını Geliştirecek Aktiviteler

Çocuklar, henüz gereksiz bilgi istilasına uğramadıkları için oldukça yaratıcıdır. Bu yönlerine hitap edecek aktiviteleri tercih ederek hem hayal dünyasının gelişmesini hem de keyifli zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Resim yapmak gibi aktiviteler, çocuklar tarafından oldukça sevilir. Dilerseniz beraber bir öykü yazabilir, ya da basit bir el işi ile çocuğunuzu meşgul edebilirsiniz.

Renkli el işi kağıtları ile yapabileceğiniz çalışmaların yanı sıra, bir çocuk tiyatrosu oyununu birlikte canlandırmayı da tercih edebilirsiniz.

Okuma Alışkanlığı Kazandırın

Çocuğunuz okumayı öğrendiyse, kısa öyküler ve hikaye kitapları ile okuma alışkanlığı kazandırabilirsiniz. Çocuklar için yazılmış kitapları kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çocuğunuz henüz okuyamıyorsa, sizin ona okuyacağınız hikayeler ile zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Farklı karakterlerin seslerini birbirinden ayırt edici şekilde canlandırarak daha da eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Oyun Oynayın

Çocukların zihinsel gelişimlerine katkı sağlayan oyunları, birçok kitapçıda ya da e-ticaret sitelerinde kolayca bulabilirsiniz.

Büyük parçalı puzzlelar, kağıt oyunları ve lego gibi basit birleştirme oyunları ile birçok yönden çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacaksınız.

Uzun Yolculuklarda Kelimelerinizi Kullanın

Çocukların tablet ile en çok oynadığı zamanlar, uzak bir mesafeye yapılan yolculuklardır. Çocuğunuzu tabletten uzak tutmak için, kelime oyunları oynayabilir ya da gittiğiniz yerle ilgili ilgisini çekecek bilgiler paylaşabilirsiniz.

Yolculuk sırasında çocuğunuzu eğlendirmek için oynayabileceğiniz oyunlardan biri, son harf ile kelime bulma oyunudur. Araç içerisindeki herkesin katılabileceği bu oyun, çocukların kelime dağarcıklarını geliştirmede oldukça faydalıdır.

İlk oyuncu bir kelime söyler; ikinci oyuncu, söylenen kelimenin en son harfi ile başlayan bir kelime söylemek zorundadır. Aynı kelime iki kere söylenemez. Bu oyunu oynarken, çocuğunuzun henüz öğrenmediği kelimeleri kullanarak anlamlarını açıklayabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın