Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

ÇOCUKLARINIZI ALERJİDEN KORUMAK İÇİN 5 ÖNEMLİ TAVSİYE

0

Mevsim geçişlerinde alerji sorunları da kendini göstermeye başlıyor. Üstelik bu can sıkıcı durum sadece yetişkinlerde değil gözümüzden bile sakındığımız çocuklarımızda da sıklıkla görülüyor. Böyle durumda, çocukları için her şeyin en iyisini isteyen ebeveynlerin alerji sorununu çözecek etkili önlemler alması gerekebiliyor.

Kimi anne baba, çocuklarını mikrop ve dış etkenlerden arındırılmış bir ortamda yetiştirmenin alerji için kesin çözüm olduğunu düşünüyor. Bazı ebeveynler de bu ortamların çocukların bağışıklık sistemine zarar verebileceğini belirtiyor.

Peki, çocukları alerjiden korumak için uygulanabilecek en etkili yöntemler hangileri olabilir? Gelin, çocukları alerjiden korumayı sağlayan ve evlerde uygulanabilecek pratik ipuçlarını birlikte inceleyelim…

 

tavsiye-melekleri--cocuk-ajerji2

Evcil hayvanlara dikkat edin
Çocuklarınızın evcil bir hayvanla büyümesi, daha çocuk yaşlarda paylaşmayı öğrenmesi ve duygularının gelişmesi açısından oldukça önemli. Ancak çocukların bu sevimli dostlara karşı alerjik reaksiyonlar göstermesi de mümkün. Özellikle mevsim geçişlerinde dökülen tüyler çocukların kaşınma, hapşırma gibi tepkiler vermesine neden olabilir. Dolayısıyla eğer evinize evcil bir hayvan almak istiyorsanız çocuğunuza gerekli alerji testlerini yaptırarak sonuçlarına göre hareket etmeniz gerekebilir.

Çocukların oyuncak olarak gördüğü her şeyin temizliğini yapın
Çocuklarımıza sürekli oyun arkadaşlığı yapan, gece onları kabuslardan koruyan, yanlarından hiç ayırmadıkları oyuncakları temiz tutmak onları alerjiden korumak için etkili olabilir. Haftada en az bir kez sıcak suda alerji yapmayan sabun ya da deterjanlar kullanılarak çocuklarınızın oyun arkadaşlarını temizleyebilirsiniz.

Oyuncaklar dışında çocukların ulaşabilecekleri yerlerde olan, ağzına götürebilecekleri ya da ciltleriyle temas ettirebilecekleri biblo, kumanda, yastık gibi evimizin her köşesinde yer alan objeleri de temiz tutmak gerekebilir. Çocukların oyunlarında kullanmak isteyecekleri objelerin günlük temizliğini yaparak çocuklarınızı alerjiden koruyabilirsiniz.

Bakterilerin ev sahibi olan halıların temizliğine önem verin
Evlerimizin sıcacık bir yuva olmasını sağlayan halılarımız aslında alerjinin bir numaralı dostu. Çünkü halılar gözle göremediğimiz küçük ev canavarları olan toz akarlarına ev sahipliği yapıyor ve bu akarlar da hem çocukların hem de yetişkinlerin alerjik reaksiyonlar vermesine yol açıyor. Dolayısıyla halıların temizliği sırasında anti-alerjik toz filtresine sahip elektrik süpürgelerini tercih edebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun alerjisinin devam ettiğini gözlemliyorsanız, halılarınızı anti bakteriyel özellikli olanlarıyla değiştirebilirsiniz.

Bitkileriniz pek de masum olmayabilir
Evinizin güzel görünmesini ve hoş kokmasını sağlayan ev bitkilerini bahar aylarında evinizin dışında örneğin balkonda tutmanız gerekebilir. Bunun sebebi evinize güzellik katan bu bitkilerin daha sıcak havalarda çocukların alerjisini tetikleyebilecek bakteriler üretmesi. Eğer çiçeklerinizi yerleştirebileceğiniz bir balkona sahip değilseniz çiçeklerinize daha fazla su vererek ve kuruyan yaprakları keserek bu bakterilerin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Yatak odasını temiz tutun
Çocuklarınızı alerjiden korumak için yatak odalarını temiz tutmanız oldukça önemli. Çocuğunuzun yattığı yatağı her gün havalandırmanız, haftalık olarak nevresimlerini değiştirmeniz ve nevresimleri yüksek ısıda yıkamanız, her gün elektrik süpürgesiyle yerleri süpürmeniz yatak odalarını bakteri ve akarlardan koruyabilir.

Her şeyin en iyisini istediğimiz çocuklarımızın daha sağlıklı ve mutlu bir ortamda yaşamaları için bu ve benzer küçük ipuçlarını uygulayarak bahar ayları daha kapınızı çalmadan alerjiye karşı hazırlıklı olabilirsiniz.aracer.mobi

Paylaş.

Yorum Yazın