Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çocuklarla Kaliteli Vakit Geçirme Tavsiyeleri

0

Günümüzde ebeveynleri en çok zorlayan konulardan biri, çocuklarla kaliteli vakit geçirme fırsatı bulamamak. Maddi açıdan zorlayıcı olabilen aktiviteler yerine, çocuğun gelişimini destekleyici hobiler ile kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Günlük yaşantınızdan düzenli zaman aralıklarını çocuklarınıza ayırmak, onların hayatında da belirli bir düzen kurulmasına yardımcı olur. Örneğin çocuklarınıza her akşam kitap okuduğunuzda bu bir rutin haline gelecektir.

Aktivite Programınızı Belirleyin

Haftanın belirli günlerinde yapılan aktiviteler, çocuğun beklentisi ve gelişimi açısından önemlidir. Her cumartesi ya da Perşembe şeklinde belirlenecek aktivite, çocuğun hayatında da belirli bir düzen oluşmasını sağlar.

Ebeveynler açısından da birçok kolaylık sağlayan bu yöntem, aktivite planlaması için de yeterli zamanı ayırabilmenize yardımcı olur.

Sabah ve Akşam Rutinleri

Sabahları yalnızca 10 dakikanızı çocuğunuza ayırmak ve birlikte bir şeyler yapmak, onunla geçirebileceğiniz kaliteli vakti arttıracaktır.

Sabahları birkaç basit esneme hareketi yapmak, birlikte kısa bir yürüyüşe çıkmak ya da kahvaltı masasını kurmaya yardım etmesini sağlamak gününüzü güzelleştirir.

Akşam uyku saatinden önce fiziksel bir aktivite planlayarak daha derin bir uyku uyumasını da sağlayabilirsiniz. Fiziksel yorgunluk uykuya dalma sürecini hızlandıracaktır. Ayrıca her akşam birkaç sayfa kitap okumak veya masal anlatmak da, çocuğun hayal gücünü geliştirecek aktiviteler arasındadır.

Anıları Ölümsüzleştirin

Ebeveynlerin çocuklar ile kaliteli vakit geçirme konusunda yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de mobil cihazların kullanımı. Tabletinizde veya cep telefonunuzda oyun oynamak isteyen ve başka bir aktiviteyi kabul etmeyen çocuklar için teknolojiden doğru şekilde yararlanmaya çalışmalısınız.

Ülkemizde faaliyet gösteren birçok müzede ve etkinlikte bulabileceğiniz interaktif bölümler, çocuklara keyifli zaman ve pek çok bilgi vadediyor.

Teknolojiden yararlanmanın bir diğer yolu da, çocuğunuzla geçirdiğiniz anları ölümsüzleştirmek. Her gün çekeceğiniz selfie ya da kısa videolar sayesinde, yıl sonunda keyifli videolar hazırlayabilir ve anılarınızı uzun yıllar saklayabilirsiniz.

Doğru Hobilere Yönelin

Çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak hobilere yönelerek, birlikte geçirdiğiniz kaliteli zamanı arttırmanız da mümkün. Maket ve Lego gibi yalnızca el becerilerine değil düşünme gücüne de dayalı hobilerin yanı sıra, evde kendi kendinize yapabileceğiniz ürünler ile de uğraşabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın