Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

DONDURMA YEMEK İÇİN 5 NEDEN!

0

dondurma-meyveli-tavsiye-melekleri

Sıcak yaz günlerinin favori lezzeti dondurmanın kökleri Anadolu’da 300 yıl öncesine kadar dayanır. Anadolu halkının el değmemiş karlara pekmez ve meyve özleri karıştırarak yaptığı Karsambaç tatlısı dondurmanın atası!

Dünyanın dört bir yanında dondurmanın ilk ne zaman yapıldığıyla ilgili birçok farklı hikaye anlatılır. Bunlardan biri yakından tanıdığımız Roma İmparatoru Neron’un ilk dondurmayı tattığını anlatır. Kendisine lezzetli yemekler sunan aşçılarını ödüllendiren Neron’un önüne bir gün bal ve meyvelerle karıştırılmış kar dolu bir çanak gelir. Neron yediği bu tatlıya bayılır ve ertesi gün köle ordusunu kar toplamaya gönderir.

Bir diğer hikaye ise dünyanın diğer ucu Çin’den. 13. yüzyılda Çin’i ziyaret eden Marco Polo, burada halkın yaptığı buz ve süt karışımı bu tatlıyı öğrenip Avrupa’ya taşır ve ilerleyen zamanlarda buzlu tarifler son derece popüler olur.

dondurma-tavsiye-melekleri-2

Tam olarak nasıl ortaya çıktığını bilemesek de dondurmanın dünyanın her yerinde sevilerek yendiği bir gerçek!

Dondurmanın faydaları…

Sıcak günlerin serinleten lezzeti aynı zamanda oldukça sağlıklı bir tatlı. Diyet yapan kadınların suçluluk duymadan yiyebildiği tek şey olma ünvanını elinde tutan dondurma içeriğinde birçok vitamini de barındırıyor.

Kalsiyum

Güçlü ve sağlıklı kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum, lezzetli dondurmalarda bol miktarda bulunuyor.Dondurma, süt ve yoğurt gibi, süt ve süt ürünlerinden alınan “kalsiyum” osteoporoz riskini azaltır. Dondurma, süt ile kıyaslandığında; 100 gramındaki kalsiyum oranı sütten daha yüksektir.

Protein

Dondurma, aynı zamanda bir protein kaynağıdır. Kemikler, kaslar, kan, deri ve kıkırdak için önemli makro besin öğesi olan proteinler doku tamiri ve yapımında görev alır, saç ve tırnaklar için önemlidir. Vücutta depo halinde bulunmayan proteinleri dondurma yiyerek alabilirsiniz. Sıcak yaz günlerinde spor yaptıktan sonra bir kase dondurma yiyebilirsiniz!

Vitaminler ve Mineraller

A, B2 ve B12 vitaminlerini almanın en tatlı yöntemi belki de dondurma yemek! Sağlıklı bir cilt, kemik ve bağışıklık sistemi ayrıca göz fonksiyonları için önem taşıyan A vitamini yalnızca havuçta değil dondurmada da bol miktarda bulunuyor. Yalnızca suda eriyen  B2 ve B12 vitaminleri ise enerji metabolizmasında görev alır. Bu vitaminler vücutta depolanmadıklarından ötürü her gün yeterli miktarda alınmalı.

Ramazan’da dondurma…

 

Acıbadem Etiler Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, dondurmanın faydalarını anlatıyor ve Ramazan’da ideal bir tatlı olabileceğinin altını çiziyor.  Torluoğlu, Ramazan’da  baklava, revani, tulumba gibi şeker, yağ zengini tatlılar yerine serinletici ve  glisemik indeksi düşük dondurma, muhallebi, sütlaç gibi tatlı türlerini tercih etmenin daha sağlık bir seçim olduğunu belirtiyor. Üstelik dondurmanın kalorisi oldukça düşük olduğu için kilo artışına da sebep olmuyor!

Gebelik dönemi bulantılarına dondurma…

Dondurmanın en az bilinen faydalarından biri de gebelik döneminde ortaya çıkan mide bulantıları nedeniyle görülen enerji kaybı ve düzensiz beslenme durumunda anne adaylarının ihtiyacı olan besinleri temin etmesi.

Beslenme ve Diyet uzmanı Torluoğlu “Dondurma bu tür atakları olan gebelerde iyi bir protein kaynağı olduğu gibi kusma ile yoğun sıvı ve mineral kaybı olduğu bu dönemde mineral açığının yerine konulmasına da yardımcı oluyor.”diyor.

 

Meleklerimiz; sizlerin dondurma hakkında neler düşündüğünzü merak ediyoruz? Dondurma alırken nelere dikkat ediyor, hangi markaları tercih ediyorsunuz? Ve tabii ki bizlerle ev yapımı dondurma tariflerinizi de paylaşmayı unutmayın! Melek tavsiyelerinizi bekliyoruz…

Paylaş.

Yorum Yazın