Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

DUDAK BAKIMINA SIRA DIŞI TAVSİYELER

0

dudak-bakım-tavsiyeleri-peeling

Saç bakımı, cilt bakımı derken dudaklarınızla ilgilenmenin de vakti geldi. Hiç aklınıza gelmeyecek yöntemlerin yumuşacık, pürüzsüz dudaklara sahip olmanıza yardımcı olacağını biliyor musunuz?

Dudaklarımızdaki deri oldukça ince, yağ dokusu bakımından yetersiz ve dış etkenlere karşı açık. Bu durumun sonucunda da dudakların çatlaması çok kolay. Tabii ki bir de yaş faktörü var; bizler yaşlandıkça dudaklarımız küçülüyor, kuruyor ve rengini kaybediyor.

Dudaklarınıza gereken ilgiyi göstererek dudaklarınızın gençliğini ve pürüzsüzlüğünü koruyabilirsiniz!

İçten ve dıştan nemlendirme! Dudaklarınız çatlıyor ise bunun ilk sebebi su içmemek, 2.si ise stres. Dudaklarınızın çatlayıp soyulması stresli olduğunuzun da bir belirtisi olabilir. Stresli olduğunuz zamanlarda salgılanan hormonlarda oluşan dengesizlikler ise vücudunuzdaki belirli besinleri ve suyu tüketir. Dudaklarınızdaki çatlama bu stres halinin bir göstergesidir.

Vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak demek günde 8 bardak suyu zorla içmek anlamına gelmiyor. Gün boyunca yeşil çay, Hindistan cevizi suyu , sebze ve meyve tüketimi vücudunuzun ihtiyacı olan su miktarını karşılamanızda faydalı olur.

Vücudun ideal su ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bunun için idrarınızın açık sarı renkte olması  doğru yolda olduğunuzu gösterir.

giphy (1)

Dudak sticklerini bir kenara bırakın! Dudaklarınıza sürdüğünüz o yapışkan şeye bağımlı mısınız? Yapışkan dudak balmları nem kaybını önleme konusunda oldukça etkili olsa da dudak derisine nüfuz ederek nemlendirmiyor. Bir de balmların içerisindeki mentol gibi aromalar da eklendiğinde dudakları tahriş edip, daha fazla kurumasına neden olabiliyor. Dudaklarınızı nemlendirmek için yapışkan dudak balmları yerine göz altı kreminizi kullanabilirsiniz.

giphy

Soyulan derileri temizleyin! Dudaklarınızı kuruyup çatladığında kuruyan deriyi Bunun için yumuşak fırçalı bir dış fırçası, nemlendirici krem ya da yüzünüzde kullandığınız bir cilt bakım yağı uygun olabilir. Dudaklarınızı krem ya da yağ ile nemlendirip fırça ile fırçalayın. Ya da bir parça toz esmer şeker ile zeytinyağını karıştırıp kendi dudak  peelinginizi yapabilirsiniz. Dudaklarınızı haftada bir defa kurumuş derilerden ve diğer etkenlerden arındırın!

dudadk-peelingi-tavsiye-melekleri

Dudaklarınızı güneşten koruyun! Özellikle plaja gidecek ya da uzun süre güneşe maruz kalacaksanız içerisinde SPF koruması bulunan bir ruj sürebilir ya da güneş koruyuculu dudak kremini uygulayabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın