Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Dünyanın En Güvenli Ülkeleri

0

Terör, silahlanma ve politik karışıklıklar nedeni ile dünyanın birçok ülkesi güvenlik konusunda zor günler yaşıyor. Ancak bazı ülkeler var ki, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak konusunda hiçbir harcamadan geri kalmıyorlar.

Avrupa’nın merkezinde son dönemde giderek artan sıklıkta yaşanan terör saldırıları nedeni ile, dünya genelinde güvenli sayılan ülkelerin dağılımı da değişiklik gösterdi. 2017 yılında yapılan araştırmalarda en güvenli olarak değerlendirilen ülkeler, vatandaşların güvenlik korkusu yaşamadan hayatlarını devam ettirmelerini sağlıyor.

Finlandiya

Baltık devletlerinden biri olan Finlandiya, aynı zamanda Avrupa Birliği’nin de bir üyesi. Ülke genelinde hırsızlık ve trafik suçları, en yoğun şekilde görülen suçlar arasında yer alıyor ve 1.000 kişi başına yılda 30 hırsızlık olayı yaşanıyor. Cinayet, tecavüz ve terör gibi suçlar ise yok denecek kadar az durumda.

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri, herkesin farklı fikirlere sahip olduğu bir ülke. Kimilerine göre terörün en büyük destekçisi, kimilerine göre de petrol zengini sıradan bir ülke. Ancak genel olarak bakıldığında ülkede yaşayanlar, güven içerisinde hayatlarına devam etmekteler.

İzlanda

Dünya Kupası ile bilinirliğini arttıran Viking ülkesi İzlanda, dünya genelinde yapılan araştırmaya göre en güvenli üçüncü ülke konumunda bulunuyor. Cinayet ve tecavüz gibi ağır suçlar o kadar nadir ki, gerçekleşen bir cinayet bile ülke çapında son dakika haberi olarak yayınlanıyor.

Umman

Arap Yarımadası’nda bulunan Umman da, vatandaşların güven içerisinde yaşadıkları ülkeler arasında yer alıyor. Yemen, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne sınırı bulunan Umman, petrole bağımlı olmayan gelişmiş ekonomisi ile de ön plana çıkmakta.

Hong Kong

Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı ama özel bir yönetim bölgesi olan Hong Kong, Asya’nın incisi konumundadır. Limanı ve serbest pazar büyüklüğü ile öne çıkan bölge, ekonomi ve turizm açısından da öncüdür.

Singapur

Dünyanın en düşük suç oranına sahip ülkelerinden biri de Singapur. Gelişmiş ekonomisi, dünya standartlarındaki eğitim kurumları ve modern altyapısı sayesinde dünya çapında tanınan bir ülke haline dönüşmüştür.

Norveç

Norveç’te 2011 yılında yalnızca 111 cinayet vakası gerçekleşmiştir, bu cinayetlerin 77 tanesi ise bir terör saldırısının kurbanlarıdır. Bir Baltık devleti olan Norveç, 2005-2011 yılları arasında suç oranları artmasına rağmen hala dünyanın en güvenli ülkelerinden biri.

Paylaş.

Yorum Yazın