Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Ebeveyn Çocuk İlişkisi İçin 5 Öneri

0

Uzman Klinik Psikolog Nursel Akhan, çocuklar için oyun oynamanın ne ifade ettiğini anlatırken ebeveynlere birbirinden faydalı 5 tavsiyede bulunuyor!

Çocukların zihinsel, duygusal, sosyal ve fiziksel gelişiminde oyunun önemi çok büyüktür.  Oyun çocuk için keşfetme, kendini ifade etme, iletişim becerilerini destekleme, empati becerilerinin gelişmesine zemin hazırlama ve öğrenme yoludur. Ve genel kanının aksine okul çağına kadar değil, 13 yaşına kadar bütün çocuklar oyun çağı çocuğudur.

Oyun Çağı Çocuğu Ne Demek?

Montaigne, “Çocukların oyunu oyun değil, onların en ciddi uğraşıdır” der. Buradan hareketle şöyle düşünelim. Nasıl ki sonucunda maddi kazanç sağlayacak olan yetişkinler sabah kalkıp işe gitmek için hazırlanıyorsa, çocuklar da sabah kalkıp oyun oynamak için hazırlanıyorlar. Bu demek oluyor ki onların işi oyun! Onların dünyası oyun! Bu dünyaya girmek de onlarla oyun oynamaktan geçiyor.

Çocuklarıyla Oyun Oynayan Ebeveynler

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; ebeveynleriyle oyun oynayan çocukların yaşadıkları olayları anlama ve baş etme mekanizmaları daha hızlı gelişiyor, olumlu benlik algısı geliştirmeye daha açık oluyor, anne ve babalarıyla daha sağlam bir ilişki kuruyorlar. Bu noktada pek çoğunuzun aklından “Ama ben oyun oynayamam ki” düşüncesi geçiyor olabilir. Sanki hiç çocuk olmamışız gibi, hiç oyun oynamamışız gibi çocuklarla oyun oynamaya gelince ne yapacağımızı bilemiyor olabiliriz. O zaman bir ebeveyn olarak oyun nasıl oynanır diye düşünelim:

  • Oyun oynama deyince pek çok ebeveynin aklına nasıl vakit ayıracağız sorusu takılabilir. Öncelikle günde en az 20 dakika oyuna ayırabilir miyiz?
  • Çocuklarla oyun oynarken çoğunlukla oyunu onların yönlendirmesine izin verelim. Evet farkındayım, biz yetişkinlere bildiğimiz oyunlarla oynamak daha kolay geldiğinden çocuğun oyun seçimine izin vermeden genellikle “haydi gel arabalarla oynayalım” vb. cümleler kurarken buluruz kendimizi. Öte yandan her oyunumuz böyle olursa onun dünyasını nasıl keşfedeceğiz? Çocuğumuzun dünyasında böyle bir keşfe çıkmak istiyorsak onu yönlendirmeyelim ki ne oynuyor, hangi oyuncaklarla nasıl oynuyor görelim. Bu şekilde onun duygularını ve düşüncelerini anlama fırsatı elde etmiş oluruz.
  • Çoğunlukla oyun zamanı ve mekanını sınırlandıralım. Çocuk oyunun ne zaman biteceğini, oyunun kurallarının ne olduğunu, kurallara uymadığı taktirde ne ile karşılaşacağını ve hangi alanda oynayacağını bilsin. Sanılanın aksine bu tür kurallar çocuğa güvende olduğunu hissettirir.
  • Çocuğun gelişimine uygun oyuncaklara erişmesine olanak sağlayalım.
  • Unutmayalım ki oyun sadece oyuncakla olmaz. Örneğin hamur oynamayı seven bir çocukla mutfakta farklı şekillerde ve renklerde kurabiyeler yapmak, bu aktiviteye kendinize özgü isimler koymak ebeveyn-çocuk ilişkisinin güçlenmesine oldukça katkı sağlayacaktır. Hem de çocuk üretmeye başlıyor olacak, fena mı?:)

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocuklarını koşulsuz sevdiğini varsayıyoruz, değil mi? Çocuklar için de dünyada en çok önem verdikleri kişiler olan anne ve babaları; kendi küçük dünyalarından baktıklarında her şeyi bilen, her şeyi gören, sonsuz deneyime sahip iki varlık. İşte bu iki varlığın onların dünyalarına girebilme çabası paha biçilemez. Çocuğumuzun kendi duygu ve düşüncelerini tanıma ve anlamasına, kendisini keşfetmesine şahit olurken biz de onu keşfedelim. Ona ne kadar değer verdiğimizi, önemsediğimizi somut olarak gösterelim, güçlü ebeveyn-çocuk ilişkisinin temellerini sağlamca atalım. O zaman haydi oyuna 🙂

Nursel Akhan

Uzman Klinik Psikolog

Paylaş.

Yorum Yazın