Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Ev Sahibi Olmadan Bilinmesi Gerekenler

0

Günümüzde herkesin en büyük hayali, bir ev sahibi olabilmek. Ancak yapılan yanlış seçimler, mutluluktan fazla strese neden olabiliyor. Ev satın almayı düşünüyorsanız, düşünmeniz gereken bazı noktalar olduğunu bilmelisiniz.

Emlak fiyatlarının giderek artması ve şehir merkezlerindeki yoğunlaşma, ev sahibi olma hayallerinizi ertelemenize neden olmamalı. Doğru araştırma ve karşılaştırmalar ile hem ev sahibi olabilir, hem de ileriye dönük başarılı bir yatırım yapabilirsiniz.

Konum

Ev satın alma kararı verildiğinde ilk atılması gereken adım, evin konumuna karar vermektedir. Özellikle büyük şehirlerde doğru semti ve bölgeyi seçmek, en önemli noktadır.

İl ve ilçeye karar verdikten sonra, mahalle ve semt belirlemek de size yardımcı olacaktır. Konum belirledikten sonra bütçenizin yeterli olup olmadığına da kolayca karar verebilirsiniz. Bütçeniz, incelediğiniz semt için yeterli değilse kredi opsiyonlarınızı inceleyebilirsiniz.

Yapısal Bilgiler

Kentsel dönüşümün başlaması ile birlikte yenilenen binalar ne yazık ki oldukça düşük. Bu nedenle satın alacağınız evin yapısal özelliklerini bilmeniz önemli.

Güncel deprem yönetmeliklerine uygunluk, izolasyon ve kullanılan malzemeler gibi detaylar birçoğumuzun anlamadığı konular. Dilerseniz bir mühendisten destek alarak yapısal özelliklerin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz.

Ulaşım

Satın almayı düşündüğünüz evin çevresindeki ulaşım imkanları, gelecekteki değerini doğrudan etkiler. Bu nedenle ana caddeler üzerindeki evler ve yakınında farklı ulaşım noktaları bulunan yapılar daha yüksek fiyatlardan satılır.

İleriye dönük doğru bir yatırım yapmak istiyorsanız, belediyelerin yayınladığı planları ve şehrinizdeki toplu taşıma kurumunun websitesini inceleyebilirsiniz. Yakın zamanda inşa edilecek metro durakları ve otobüs hatları üzerinde bulunan yapılar, hızlı şekilde değerlenir.

Güvenlik

Ev satın almayı istediğiniz muhitin güvenli olması, en büyük önceliklerden biri. Çevrede gerçekleşen hırsızlık ve kapkaç gibi suçlar ile, ağır suç istatistiklerine ulaşmak oldukça zor olabilir.

Muhitin güvenli olup olmadığını anlamak için yapabileceğiniz en doğru hareket, çevredeki esnaf ve mahalle sakinleri ile görüşmektir. Size yardımcı olabilecek kişileri kolayca bulabilir ve detaylı şekilde bilgi alabilirsiniz.

Dilerseniz en yakındaki karakola giderek memurlardan da yardım talep edebilirsiniz. Ancak bazı veriler, yasalar ile korunmaktadır ve memurlar her zaman size yardımcı olamayabilirler.

Paylaş.

Yorum Yazın