Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Evde Alkali Su Yapmanın Püf Noktaları

0

Su, genel sağlığımızı korumamız için oldukça önemlidir. Günde içeceğiniz 2 litre su sayesinde vücudunuz, ihtiyaç duyduğu suyu alacak ve kendisini yenileyecektir.

İçme suyu, pH değeri bakımından ne asidik ne de alkalidir. Genellikle tükettiğimiz içme suları pH 7 değerindedir ve bu da skalanın tam ortasında olmasını sağlar. Alkali su olarak adlandırılan su ise pH değeri bakımından 7 ila 9.5 arasındadır.

Mide asidi, tükettiğimiz besinlerin parçalanması ve sindirilmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda mide asidi çoğalarak gastrit gibi hastalıklara neden olabilir. Asidi dengeleyen alkali sayesinde bu durumdan kurtulmak mümkündür.

Alkali Su Faydalı mı?

Yapılan araştırmalarda henüz kesin bir kanıt ortaya konulamamış olsa da, genel olarak alınan sonuçlar alkali suyun belirli faydaları olduğunu göstermektedir. Vücuttaki asit oranının azaltılmasında, reflü ve gastrit tedavisinde ve kolestrol gibi belirli hastalıklarda faydalı olduğu gözlemlenen alkali suyun bazı zararları da bulunmaktadır.

Fazla tüketildiğinde mide ve sindirim sorunlarına yol açabilen alkali su, böbrek hastaları için uzak durulması gereken içecekler arasında yer alıyor. Böbrekleri etkileyen ilaçlar ile birlikte tüketilmemesi gereken alkali su, yüksek miktarlarda tüketildiğinde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlara da sebep olabilmekte.

Evde Alkali Su Nasıl Yapılır?

Alkali su yapmanın en kolay yöntemi, karbonat kullanmaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar, kullanılan suyun içme suyu olması ve her içim için alkali suyun taze olarak hazırlanmasıdır.

2 litre su içerisine 1 yemek kaşığı şeklinde katacağınız karbonat ile alkali su hazırlayabilirsiniz. Alkali su hazırlamak için marketlerde satılan ve yemek içerisine katılan yerine, eczanelerde bulunan karbonatı tercih etmelisiniz.

Suya kattığınız karbonat iyice eriyene kadar suyu karıştırmanız ve günlük olarak tüketmeniz gerekmektedir. Dilenirse su miktarı istendiği ölçüde arttırılabilir ancak karbonat oranını yükseltmemeye dikkat etmelisiniz.

İlk defa alkali su tüketecekseniz, karbonat miktarını 1 yemek kaşığı yerine 1 tatlı kaşığı olarak kullanabilir ve tada alıştıktan sonra miktarı arttırabilirsiniz. Tadı farklılaştırmak amacı ile limon suyu da katabilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yazın