Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Evde Kedi veya Köpek Beslemenin Yararları

0

Evde hayvan beslemek, özellikle kedi ve köpek gibi büyük hayvanları beslemek gerçekten zordur. Ancak size karşılıksız olarak sevgisini veren bu hayvanlar çoğu zaman en yakın arkadaşlarınız olur. Konuşamasalar bile size verdikleri sonsuz sevgileri ile her zaman yanınızdadırlar.

Bir hayvan beslemeye başladığınızda hem ona sıcak bir yuva sunmuş olursunuz hem de hiç bilmediğiniz birçok yarardan faydalanmış olursunuz. İşte bu faydalardan bazılarını sizler için sıraladık;

Kalp krizi geçirmeye meyilli kişiler de hayvan besleyenlerin beslemeyenlere oranla daha uzun yaşadıkları belirlenmiştir. Tam olarak bunun nedeni belli olmasa da hayvanların stresi azalttığı için böyle bir etki yarattığı düşünülebilir.

Kediler ve köpekler çoğu zaman oldukça oyuncu olurlar. Nasıl yaklaşmasını bildiğinizde bir hayvanla oynamak da her zaman serotonin ve dopamin seviyenizi arttıracaktır. Bu artan hormonlar mutluluk hormonları olarak bilinir. Yani bir hayvanla oynadığınızda kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissetmeniz oldukça normal.

Bu şirin varlıklar yaptıkları eğlenceli ve şaşkın hareketler sayesinde sizi gündelik hayattaki stresinizden uzaklaştırır. Hayvan besleyen insanların beslemeyen insanlara göre daha az depresyona yakalandıkları da gözlemlenmiştir.
null
Birkaç sağlık bilgisi daha verelim. Hayvan besleyen kişiler stresli bir durumda karşılaştıklarında tansiyonlarının hayvan beslemeyenlere göre daha az yükseldiği de belirlenmiştir.

Sadece kedi köpek türevi hayvanlardan bahsettik ancak akvaryum içerisinde beslenen balıkların bile insanlar üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Ağlayan ve huysuzluk yapan bebeklerinizi akvaryumunuzdaki renkli balıkları izleterek rahatlatabilirsiniz. Stresli bir günün ardından akvaryum karşısına geçerek kahvenizi yudumlarken beyninizin rahatladığını, kaslarınızın gevşediğini hissedebilirsiniz. Özellikle muayenehanelerin bekleme odalarında akvaryumların bulunduğunu hiç fark etmiş miydiniz? İşte bunun sebebi stresinizi azaltmak, nabzınızı herhangi bir sıkıntılı duruma karşı düzene sokabilmenize yardımcı olmaktır.

Paylaş.

Yorum Yazın