Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Evde Mama Yapma Tavsiyeleri!

0

PicsArt_1443896841574

Bu dünyada yalnız yaşamıyoruz. Denizimizi balıklarla, ağaçları kuşlarla ve toprağı tüm hayvanlarla paylaşıyoruz. 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında dünyamızı paylaştığımız hayvan dostlarımızı unutmadık.

Sokağımızdaki kediler, köpekler ve hatta kuşlar için yiyecek bulmak özellikle kış aylarında bir hayli zorlaşıyor.  Hazır mamalar ile sokak hayvanlarını beslemek ise maddi imkanlar dahilinde sınırlı kalıyor.

Eğer patili dostlarımıza her gün 1 kap yemek vermek istiyorsanız, tavsiyelerimize kulak vererek çok düşük bütçelerle sokak hayvanlarını besleyebilirsiniz!

1- Bayat ekmekleri atmayın, mama yapın! Bayat ekmeklerinizin küflenmemiş olmasına dikkat edebilirsiniz. Ekmekleri ufalayarak üzerlerine bir miktar sıcak su gezdirin. Mamanızın çok sulu olmamasına dikkat edin. Sulu ekmeklerin üzerine yumurta kırın ve 2 kaşık yoğurt ekleyin. İşte size harika bir protein maması!

2- Sokak hayvanlarını evinizdeki artık yemeklerle de besleyebilirsiniz. Yalnız kedi ve köpeklere vereceğiniz yemekler tuzsuz ve yağsız olmalı.

3- Kasaptan kemil alıp suyunu kaynatabilir ve makarna ile birleştirerek tüm kedi ve köpeklerin bayılacağı bir lezzet yaratabilirsiniz. Ayrıca patili dostlarımız tavuk ve karışık kemik jölesine de bayılır!

4- Sebzeleri unutmayın! Salatalık, havuç, marul, brokoli… Aklınıza gelen tüm sebzeler sokaktaki hayvanlar için oldukça lezzetli bir öğün haline gelebilir. Dilerseniz sebzelerin üzerine ekmek doğrayıp, et bulyon gezdirebilirsiniz.

5- Köpeklerin tavuk eti yemesi pek önerilmiyor. Eğer mamalara tavuk eti karıştıracaksanız aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

6- Sokaktaki hayvanlara mama verirken aralarında bir hiyerarşi olduğunu unutmayın. Eğer birkaç kedi ya da köpeği besleyecekseniz yaptığınız mamayı farklı kaplara koyarak verin. Böylece mama yerken kavga etmezler.

7- Kalmış pilav ve baklagiller her evde kolaylıkla bulunan yiyecekler ve patili dostlarımız da bu lezzetleri bizim kadar çok seviyor.

8- Eğer sokakta annesiz kalmış yavrular bulduysanız veterinere gitmeden önce sütle yapılan bebek mamalarını bir damlalık ya da pamuk yardımıyla verebilirsiniz.

Meleklerimiz, sizlerin ucuz ve pratik mama tavsiyelerinizi bekliyoruz…

Paylaş.

Yorum Yazın