Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Evinizi Daha Uzun Süre Sıcak Tutacak Öneriler

0

Oldukça soğuk geçen kış aylarında ısınma masrafları birçok aile için zorlayıcı olabiliyor. Evinizin ısısını korumak için uygulayabileceğiniz bazı düzenlemeler var.

Evinizi istediğiniz sıcaklıkta tutabilmek için ısıtıcılarınızı sürekli çalıştırmak oldukça yüksek maliyetler yaratır. Ancak evinizde ve yaşam tarzınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik, odalarınızın daha uzun süre sıcak kalmasını sağlayacak.

Ev Daha Uzun Süre Nasıl Sıcak Tutulur?

Evinizin konumu, bulunduğu kat ve yapımında kullanılan malzemeler ısı kaybının düzeyini belirleyecek en önemli noktalardır. Ara katlarda yer alan daireler, alt ve üst dairelerin ısısından da faydalandıkları için daha uzun süre sıcak kalır.

Hepimizin bildiği üzere gündüz saatleri, gece saatlerine kıyasla çok daha sıcaktır. Güneş ışığından yararlanmak ve evinize mümkün olduğunca doğal ısı alabilmek için, gündüzleri perdelerinizin açık olduğundan emin olun. Gece saatlerinde evinizin ısısı dışarıya kıyasla daha yüksek olacağı için, perdelerinizi kapalı tutmaya özen gösterin.

Bir yüzü her zaman duvara bakan kalorifer petekleri, ısının büyük kısmını da duvara yansıtır. Peteklerden alabileceğiniz ısıyı arttırmak için; büyük boyuttaki bir mukavvayı alüminyum folyo ile kaplayacak peteğin duvara bakan kısmına yerleştirebilirsiniz. Alüminyum folyo yansıtıcı görevi görerek ısının odanın içine yöneltilmesini sağlayacak. Yansıtıcı panelleri yapı marketlerden de hazır şekilde satın alabilirsiniz.

Kalorifer peteklerinin olduğu bölümlerin eşyalar ile kapatılmaması da, odanın ısının korunmasında oldukça önemlidir. Peteklerin önünde bulunan koltuk, dolap ve diğer mobilyalarınızı başka yerlere kaydırmayı deneyebilirsiniz.

Cam ve kapıların izolasyonlarının yapıldığından emin olmak, ısı kaybını en aza indirmek için gereklidir. Özellikle camların birleşim noktalarına sürülen silikon ve macunların kontrol edilerek yenilenmesi, kış aylarında karşılaşabileceğiniz yüksek faturalardan korunmanızı sağlar.

Isıtma sisteminiz sıcak su sirkülasyonu ile çalışıyorsa ve su boruları ev içerisinde yer alıyorsa, bu boruları köpükle kaplamayı da deneyebilirsiniz. Isıtılan suyun borular içerisinde dolaşırken yaşadığı ısı kaybı nedeni ile maliyetleriniz %50’ye varan oranda yükselir. Borunun etrafına yerleştireceğiniz köpük, sudaki ısı kaybını minimize edecek ve bu sayede ısınma maliyetinizin düşmesini sağlayacak.

Yemek pişirmek için ısıttığınız fırının kapağını pişirme sonunda açık bırakmak da, odanızın daha fazla ısınmasına yardımcı olur.

Paylaş.

Yorum Yazın