Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Gardrobunuz Bahara Hazır mı?

0

Baharın gelişiyle birlikte temizlik çalışmaları da hızlandı. Evinizin yanı sıra dolabınızda da bahar temizliği yapmak ve kışlık kıyafetleri kaldırmak için en doğru zaman Nisan ayının ilk haftası.

Kışı hatırlatan ağır ve hantal kıyafetleri saklama alanlarına alarak dolabınızı rahatlatmak sandığınızdan daha kolay olabilir. Gardrobunuzu bahara hazırlamak için birkaç saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır.

Çalma Listenizi Hazırlayın

Birkaç saatlik olsa da, dolabınızdaki kıyafetleri tek tek değerlendirmek can sıkıcı olabilir. Bu nedenle en sevdiğiniz şarkılardan oluşturacağınız çalma listenizi, temizliğe başlamadan önce hazırlayın. Fiziksel aktivite yapacak zaman bulmakta zorlanıyorsanız, dolap temizliğinizi yaparken basit egzersizler yaparak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Türlerine Göre Ayırın

Gardorubunuzda bahar temizliği yapmak için verilecek ve atılacak kıyafetlerinizi belirlemeniz gerekmekte. Bu nedenle dolabınızdaki tüm giysileri türlerine göre ayırın; kumaş pantolonlar ve kot pantolonlar, bluzlar ve trikolar, yünlü kazaklar gibi ürünleri elemeniz çok daha kolay olacaktır.

Giysileri ayırdıktan sonra tek tek durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

Kararınızı Doğru Verin

Giysi gruplarını incelerken doğru karar verebilmek için aklınızda bulundurmanız gereken sorulardan biri “Bunu en son ne zaman giydim?” sorusudur. Eğer bir pantolonu bir yıldır giymediyseniz, büyük ihtimalle o pantolona ihtiyaç duymuyorsunuz.

Manevi anlamı olan ürünleri bir kenara bırakarak, geri kalanlarda mantıklı karar vermeye çalışmalısınız. Aksi halde gardrobunuz hem kalabalık hem de gereksiz eşyalarla dolu olacaktır.

Kıyafetlerinizi Yeniden Gruplayın

Uzun süredir giymediğiniz ve bir daha giyeceğinizi düşünmediğiniz kıyafetleri çöpe atmak yerine bir sepet içerisinde biriktirin. Gardrop temizliğiniz bittikten sonra, sepet içerisindeki kıyafetleri yeniden değerlendirin ve üç gruba ayırın: kardeşinize ya da kuzeninize verecekleriniz, ihtiyaç sahiplerine bağışlayacaklarınız ve çöpe atacaklarınız.

İhtiyaç sahiplerine ve ailenizin bir üyesine vereceğiniz kıyafetleri yıkadıktan sonra bir poşet ya da kutuya koyabilirsiniz.

Kışlıklarınızı Saklayın

Kışı hatırlatan kıyafetlerinizi vakumlu saklama poşetlerine yerleştirin ve vakumlayın. Sonrasında dolabınızın üst tarafına ya da varsa koltuğun altındaki saklama alanına yerleştirin. Yaklaşık 6 ay boyunca kapalı yerde kalan kıyafetler, nem ve rutubet kokabilir. Ancak vakumlu saklama poşetleri, bu sorunun önüne geçer ve kıyafetlerinizin sağlıklı şekilde saklanmasını sağlar.

Paylaş.

Yorum Yazın