Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Gezi Tavsiyesi: Ankara’da Görmeniz Gereken 6 Yer

0

Türkiye’nin başkenti ve ikinci en büyük şehri olan Ankara’da gezilecek ve görülecek çok fazla şey olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ankara; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına tanıklık eden pek çok tarihi mekanın yanı sıra, müzeler konusunda da oldukça önemli bir şehir.
Ankara’yı ilk defa ziyaret edenler için rehber görevi görebilecek olan listemizdeki yerleri henüz görmediyseniz, bu ziyaretinizde mutlaka zaman ayırarak gezmenizi tavsiye ediyoruz.


Ankara Kalesi
Yaklaşık 43.000 kilometre karenin üzerine inşa edilmiş bu kalenin inşaasına M.Ö. 2.yüzyılda başlanmıştır. İç kalede 42 tane kule bulunan yapının içerisinde alışveriş yapılabilecek antika ve kilim dükkanlarının yanı sıra restoran ve kafeler de bulunuyor.


Anıtkabir
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı olan Anıtkabir, her vatandaşın bir kez ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor. Anıtkabir içerisinde Atatürk’ün anıt mezarının yanı sıra, Kurtuluş Savaşı’nı oldukça gerçekçi yansıtan bir müze de yer alıyor.


Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Üzerinde yaşadığımız topraklarda bizden önce yaşayan onlarca medeniyetin günlük hayatlarına ve inançlarına ışık tutan pek çok eserin sergilendiği müze, sıkıcı gibi gözükse de oldukça eğitici ve eğlenceli olduğunu belirtelim.
3.000 yıldan eski mektup, kişisel eşya ve heykelleri görebileceğiniz müze, medeniyetimizin şekillenmesinde önemli rol oynayan toplumları anlamak için doğru adres.


Etnografya Müzesi
Selçuklular’dan günümüze Türk eserlerini sergileyn müzeda; kıyafetler, takılar ve kişisel eşyalar, madeni eserler ve yazmalar yer almakta. Yaklaşık 29.000 eserin sergilendiği müze oldukça ilgi çekici.


İlk Meclis ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
23 Nisan 1920’de açılan ve 1924 yılına kadar meclis olarak hizmet veren bina, bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne hayat veriyor. Son dönemde medyada sıkça yer bulan Lozan ve Sevr Antlaşmalarına ait belgelerin de sergilendiği müzede, Büyük Taarruz hatıraları da yer alıyor.

Paylaş.

Yorum Yazın