Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Güvenli Bir İlişki İçin İpuçları

0

Güvenli bir ilişki ve cinsel hayat, her bireyin fiziksel olarak sağlığını koruması açısından oldukça önemli. Ancak ülkemizde konunun bir tabu olması ve toplum içinde cinsellik hakkında konuşmanın hoş karşılanmaması nedeni ile birçok insan kulaktan dolma bilgiler ile cinsel hayatını sürdürüyor.

Güvenli ve sağlıklı bir cinsel ilişki için neler yapılması gerektiğini bilmek, fiziksel ve ruhsal sağlık açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle dilerseniz bir uzmana danışarak en doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Güvenli Bir İlişki Nedir?

Güvenli bir ilişki, bireyin fiziksel ve ruhsal sağlığına zarar vermeden cinsel aktivitelerini sürdürebilmesini sağlar. Cinsel yolla bulaşan fiziksel hastalıklar kadar, cinselliğin psikolojik etkilerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkemizde cinsellik, özellikle kadınlar açısından büyük bir tabudur. Bu nedenle birçok kadın, sağlıklı ve güvenli bir cinsel yaşam için ne yapılması gerektiğini yalnızca kulaktan dolma bilgiler ile değerlendirmekte. Doğru bilgileri uygulayarak mutlu bir cinsel yaşama sahip olabilirsiniz.

Güvenli Bir İlişki İçin İpuçları

Güvenli bir ilişki için ilk dikkat edilmesi gereken konu, her iki bireyin de cinselliğe psikolojik olarak hazır olduğundan emin olunmasıdır. Kişinin hazır olmadan yaşayacağı cinsel deneyim, kalıcı sorunlara neden olabilir.

Bir diğer önemli konu, bireylerin sınırlarını belirlemesi ve partnerine bu sınırları net bir şekilde aktarmasıdır. Cinsellik, her bireye özeldir ve genel tanımlamalar herkes için uygun olmayabilir. Basit bir örnek vermek gerekirse; bazı kişiler belirli fantezilerden keyif alırken, diğer kişiler için bu fanteziler rahatsız edici olabilir.

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinin doğru şekilde kullanılması da büyük önem taşır. Korunma yöntemleri halk arasında hamilelik önleyici yöntemler olarak görülür, ancak cinsel sağlık bundan farklıdır. Özellikle birbirini yakından tanımayan partnerler, cinsel ilişki sırasında mutlaka prezervatif kullanmalıdır. Prezervatif kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesinde %85 oranında etkilidir.

Kadınlar açısından oldukça önemli olan konulardan biri de, kayganlaştırıcı kullanımıdır. Uyarıldığında kaygan bir madde salgılar ve bu sayede cinsel ilişki acı vermez. Ancak cinsel ilişki sırasında madde salgılanmayabilir ve cinsellik acı verici olabilir. Bu nedenle kayganlaştırıcı kullanımı, kadın sağlığı açısından önemlidir. Partnerinizle bu durumu paylaşarak kayganlaştırıcı kullanmasını isteyebilir, ya da dilerseniz ilişkiyi sonlandırabilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yazın