Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Hangi Besinde Hangi Vitaminler Bulunur

0

Vitaminler, vücudumuzun dengesini korumak için oldukça önemlidir. Takviye amaçlı ilaçlar kullanılabileceği gibi, tükettiğimiz besinlerden de yeterli miktarda vitamin almamız mümkün.

Vitamin eksiklikleri, vitamin türüne göre çeşitli şekillerde belirti göstermektedir. Unutkanlık, halsizlik ve bağışıklık sisteminin zayıflaması en sık görülen etkiler arasındadır. Doğru bir beslenme düzeni ile vitamin ihtiyacınızı karşılayabilir ve takviyeye gereksiniminizi ortadan kaldırabilirsiniz.

A Vitamini İçeren Besinler

Bağışıklık sistemi ve görüş açısından oldukça önemli olan A vitamini, cilt sağlığını da etkilemektedir. Vücutta fazla miktarda bulunduğunda ise baş dönmesi ve iştah kesilmesine neden olabilmektedir.

Havuç ve yeşillikler, haşlandığında en yüksek miktarda A vitamini alabileceğiniz besinler arasındadır. Kuru kayısı ve kavun içerisinde de bol miktarda bulunur.

B12 Vitamini İçeren Besinler

B12, alyuvar üretiminizin sağlıklı devam etmesi açısından en önemli vitamindir. Sinir sistemi ve bağışıklık sistemi üzerinde de birçok faydası bulunur. Hayvansal besinler içerisinde bolca bulunan B12, birçok kişinin eksikliğini yaşadığı ve takviye kullandığı bir vitamindir.

Midye, yengeç, sardunya, alabalık, somon ve tuna içerisinde yüksek miktarda B12 vitamini bulunur. Süt, kırmızı et, yoğurt ve yumurta da doğal B12 kaynaklarıdır.

C Vitamini İçeren Besinler

Grip ve nezle gibi hastalıklara iyi geldiği düşünülen C vitamini için en büyük kaynağın portakal olduğu düşünülür. Ancak portakal, birçok diğer besine göre daha az C vitamini içermektedir.

Soğuk algınlığının belirtilerini hafifleten ve hastalığın daha kısa sürmesini sağlayan C vitamini açısından en yoğun besinler; acı biber, paprika, lahana ve brokolidir.

D Vitamini İçeren Besinler

Kemik sağlığı açısından en önemli vitamin olan D, güneş ile etkileşime geçerek aktifleşen bir vitamindir. Bu nedenle D vitamini eksikliğinin en büyük sebebi, güneş ışığından yeterince yararlanmıyor olmaktır. Yapılan araştırmalar, normal bir beslenme düzeni ile yeterli miktarda D vitamini alındığını gösterir.

E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini, yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Badem, haşlanmış yeşillikler ve alabalık tüketerek yeterli E vitamini almanızı sağlayabilirsiniz. Ancak fazla E vitamini, kanamaların durmamasına ve iç kanamaya sebep olabilir.

Paylaş.

Yorum Yazın