Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Hayata Sağlık Katan Tavsiyeler!

0

 

 

Sağlıklı bir yaşam sürmek düşündüğünüz kadar zor değil. Doğru bilinen yanlışları düzelterek hayatınızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek mümkün. İşte hayata sağlık katan tavsiyeler…

sağlık-kadın-tavsiye

Sonunda sağlıklı yaşam bilincini kazandık ve artık günlük alışkanlıklarımızı bu doğrultuda daha fazla sorguluyoruz. Okuduğumuz, duyduğumuz bilgiler aklımızın bir köşesinde durup bizi sürekli uyarıyor.

Örneğin sabah bakkala gittiğinizde beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar ya da tam buğday unlu ekmekleri tercih etmek bile büyük bir gelişme. Büyük bir beslenme alışkanlığını değiştirmiş, çoktan sağlıklı tercihler yapmaya başlamışsınız bile!

Peki sağlıklı yaşam seçimlerini bir adım daha öteye taşımaya ne dersiniz? Sizler için derlediğimiz tavsiyeler yaşamınızda ufak değişiklikler yaparak büyük sonuçlar etmenize yardımcı olacak!

Proteine dikkat!

Beslenme alışkanlıklarımızın çoğu karbonhidrat ağırlıklı. Sabah kahvaltısında 4 dilim ekmek, öğlen börek akşam da pilav yiyebiliyoruz. Bu yiyecekler çok lezzetli olsalar da bizlerin asıl tüketmemiz gereken şey tabii ki protein.  Her öğünün odak noktasına proteini yerleştirip, lifler ve kompleks karbonhidratlarla tamamladığınızda sağlıklı beslenmenin formülünü çözmüş oluyorsunuz.

Yağlardan korkmayın!

Sağlıklı yaşam adına yapılan yanlışlardan biri de yağları tamamen hayatımızdan çıkarmak. Tamamen yağlardan arınmış bir beslenme biçimi benimsemek vücudumuzun ihtiyacı olan önemli besinlerden ve minerallerden uzak kalmasına neden oluyor. Omega 3 yağ asitleri bakımından son derece zengin doğal yağları kontrollü bir şekilde tüketmelisiniz. Zeytinyağı, fındık yağı ve gerçek tereyağı yemek ve salatalarda mutlaka  kullanın.

Karbonhidratlar düşmanınız değil!

Yeterli miktarda karbonhidrat tüketmemek beraberinde yorgunluk ve depresyonu getirebilir. Yüksek lifli sebzeler, baklagiller, kuruyemişler karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için son derece lezzetli alternatifler sunuyor.

Vitamin takviyesine ne dersiniz?

Sağlıklı bir metabolizma ve düzgün işleyen bir sindirim sistemi için multivitamin desteği almakta hiçbir sakınca yok. Vitamin destekleri kendinizi daha enerjik ve iyi hissetmenize de yardımcı olur.

Spor sağlığa eşit değil!

Spor salonundan çıkmıyor olmanız sağlıklı olduğunuzu göstermez. Gereğinden fazla egzersiz yapmak açlık krizlerine, anksiyete ve depresyona sebep olabilir. Günde 30 dk. ile 1 saat arası yürüyüş yapmak bile sağlık için yeterli.

Su içmeden olmaz!

Gün içerisinde içtiğiniz çay, kahve ve diğer meşrubatlar asla suyun yerini tutmaz! Günde en az 6 ile 8 bardak su içmeye özen gösterin. Sağlıklı hücrelerin anahtarı su tüketmekten geçiyor.

 

Meleklerimiz, karbonhidratları beslenme planınızdan uzak tutmanın yollarını arıyorsanız buraya tıklayın!

Paylaş.

Yorum Yazın