Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları

0

Yoga, son dönemde özellikle kadınlar arasında popülerleşen bir egzersiz sistemi. Fiziksel sağlığın yanı sıra zihin ve ruhsal sağlığa da etkileri bulunan yoga disiplini, her gün düzenli şekilde uygulandığında oldukça faydalı sonuçlar doğuruyor.

Yoga Nedir?

Antik Hindistan’da ortaya çıktığı bilinen yoga, birçok farklı disiplini bir arada bulunduran ve fiziğe, zihne ve ruha hitap eden bir egzersiz düzenidir. 1980’li yıllarda Avrupa ve Amerika’da popülerlik kazanan yoga genellikle fiziksel egzersiz yönü ile ön plana çıkar.

Yoga eğitimi alırken meditasyon ve kişinin kendi düşüncelerini kontrol etmesini amaçlayan diğer metotlar da öğrenilir. Bu sayede sadece fiziksel hareketlerin tekrarlanması değil, bir bütün olarak yoga felsefesinin aktarılması amaçlanır.

Her Gün Yoga Yapmanın Faydaları

Düzenli şekilde uygulandığında birçok faydası bulunan yoga, en büyük etkisini fiziksel sağlığınızda gösterir. Doğru nefes almayı ve insan anatomisini de öğreten sistem ile daha sağlıklı ve aktif bir hayata kavuşabilirsiniz.

Yogada uygulanan pozlar ve duruşlar, insan anatomisi dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu sayede kas ve eklem ağrılarını engellemesi, daha esnek olunması ve doğru organların daha fazla oksijen alması sağlanır. Genel olarak ağrıların giderilmesi açısından öne çıksa da, bir bütün olarak vücut sağlığınıza oldukça büyük etkileri vardır.

Yapılan bazı araştırmalar, her gün kısa süreli yoga egzersizi uygulayan kadınlarda kemik kaybının azaldığını da ortaya çıkartmıştır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kadınların sıkça yaşadığı sorunlardan biri olan kemik zayıflaması ve osteoporosis belirtileri ile savaşmada faydalıdır.

Sakin ve yavaş yapısı nedeni ile düzenli yoga yapmak, zihninizi boşaltmanıza da yardımcı olur. Sabah yapılan egzersiz ile güne daha berrak başlamak mümkündür. Akşam saatlerinde meditasyon ile birleştirilen egzersizler ise daha rahat ve kaliteli uyumanızı sağlar.

Sabit bir rutin belirlenerek yapılacak düzenli egzersizler ise, vücudun hareketleri tanıması ve bunlara alışması ile otomatikleşir. Bu sayede egzersiz rutininiz bir meditasyon seansı haline dönüşür, vücudunuzun ne yapacağını düşünmesine artık gerek yoktur. Doğru belirlenecek rutin sayesinde vücudunuzun tüm bölgelerinin çalışması ve doğru bölgelerden enerji atılması da sağlanabilir.

Paylaş.

Yorum Yazın