Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Hobi Tavsiyesi: Polimer Kili

0

Meleklerimiz, sevgili Tavsiye Meleği Purenish, sizlere Polimer Kili’ni tavsiye ediyor!

polimer-kili

Geçen yaz Çeşme, Alaçatı Çarşıda dolaşırken her zaman sabunlarımı aldığım yerden sabun almaya gittim. Belki bilirsiniz Alaçatı’nın ev yapımı sabunları bir muhteşem kokarlar. Her birinin farklı farklı özellikleri olduğu için insanlara iyi geldiği düşünülür ama şimdilik bende bir etki yarattığını düşünmüyorum.:)

Orada konuşup sohbet ederken, sabunlarımı seçtim ve sabunların yanında gördüğüm tatlı buzdolabı süsleri dikkatimi çekti. Bu bildiğiniz kalıptan çıkmış magnetlere benzemiyordu. Amatörde olsa özel tasarımdı ve diğer magnetlerden çok farklıydı. Kesinlikle tercih edeceğim cinstendi (benim için farklı olan her zaman tercihimdir). Sorabileceğim tüm sorularımı sorsam da verilen bilgi çok kısıtlıydı ve eve gelip biraz araştırma yapmam gerekti.

Polimer kili denilen malzemeyi hiç duydunuz mu?

Polimer kili, plastik bir malzeme aslında… 1999 senesin de Türkiye’de çok azınlık bir kısım bu malzemeyi tanıyıp onunla çalışmaya başlamış.(takı, magnet, kutu süsleme, bardak süsleme gibi) Fakat herhalde çok ilgi olmadığından mıdır yoksa başka bir şeyden mi bilmiyorum 1999 senesinden bu yana pek bir yayılma olmamış bu maddenin bilinirliği açısından.

Fotografaki Poticat bile polimer kilinin Türkiye’de bilinmemesine oldukça şaşırmış gibi gözüküyor.(polimer kili ile yapılmıştır)

Yabancı kaynaklar bu maddeyi tanımam konusunda çok yardımcı oldu bana ama dilerdim ki Türk kaynaklardan da yeterli bilgiyi alabileyim. Aslında bu, beni Purenish’i açma konusunda çok tetikledi ve Türkiye’nin de bu hobi malzemesini tanımasını istedim.

Polimer kil nasıl bir malzemedir?

Polimer kil öncelikle hamur kıvamında (ne kadar sertte olsa el ısısıyla yumuşayınca çok sevimli bir hamur oluyor), 56 gr.’lık paketler halinde satılıyor. 48 adet renk seçeneği var fakat renkli hamurları kendi arasında karıştırıp istediğiniz tonu da elde edebiliyorsunuz. Bu hamurlara istediğiniz şekli verdikten sonra fırınlıyorsunuz ve yeterli ısıda yarım saat kadar pişirdikten sonra size plastik bir ürün olarak çıkıveriyor. (Figürlerim ve şuana kadar yaptığım bütün ürünlerim polimer kilinden yapılmıştır.) Hobisi olan hemen herkesin tanıması gerektiğini düşündüğüm için polimer kili için ayrıca bir blog yazmak istedim. Çünkü bu yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz ve sınırsız şekillere sokabileceğiniz bir malzeme. Ayrıca bu malzemeyi hobi malzemeleri satan her yerde de bulabilirsiniz.

Şimdi düşünüyorum da hiçbir şey tesadüf değilmiş. Meğer teyzem 1995 senesinde Almanya’da polimer kili kursuna gitmiş. Orada edindiği arkadaşları ile birçok ürün ortaya çıkartmışlar. Ben bir insan canlısı olarak düşündüm ki, Türkiye’de de böyle bir ekip niye kurulmasın değil mi? Sadece gönüllü olup, bu işe ruhunuzu ve sevginizi vermeniz yeterli. Ben Purenish’e gönlümü verdim. Belki de bir süre sonra herkes tarafından bilinir bil malzeme olacak. En azından ilk adımı ben atmak istedim. Bence bir denerseniz, bir daha vazgeçemezsiniz. 🙂

Not: Daha fazla bilgi almak isterseniz, order@purenish.com adresine mail attığınız takdirde en kısa sürede size geri dönüş yapabilirim. Kısacası bir mail uzağınızdayım 🙂

Purenish

Paylaş.

Yorum Yazın