Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Homeopati Nedir?

0

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı araştırmalarda en sık kullanılan ikinci tedavi yöntemi olduğu ortaya çıkan ve dünya genelinde 200’ü aşkın yıldır uygulanan homeopati, herhangi bir hastalığın henüz başlamadan engellenmesini amaçlayan bir alternatif tıp yöntemidir. Sağlıklı bireyleri, belirtileri tetiklemeyecek ancak vücudun duyarlılık göstereceği miktarda hastalığa maruz bırakmak olarak özetlenebilen bu tedavi metoduna başvurmadan önce bilmeniz gereken bazı konular var.

Homeopati Nasıl Tedavi Eder?

Hastalık vücutta belirti göstermeye başladıktan sonra uygulanan tedavilerin aksine sağlıklı bireylere uygulanan homeopati, önleyici bir tedavi yöntemi olarak adlandırılır. Bireyin hastalanmadan önce uygulaması gereken homeopati tedavisi, vücudu hastalığa maruz bırakır ancak belirtilerin ortaya çıkmasını engeller. Bu sayede vücut, hastalıkla savaşmak için duyarlılık gösterecek ve gerçekten hasta olma ihtimali doğduğunda daha güçlü bir savunma sergileyecektir.

1700’lü yılların sonunda Almanya’da ortaya çıkan ve yaygın şekilde Avrupa’da kullanılmaya başlayan alternatif tıp yöntemi, modern sağlık tedavilerinin yerini tutamaz ve mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Homeopati Nasıl Uygulanır?

Homeopati tedavisi görmek isteyen hasta, öncelikle doktoru ile görüşmeli ve detaylı şekilde bilgi almalıdır. Doktorunun kendisi için önereceği ilaçları ve serumları, reçete edilen periyotlarda aksatmadan kullanmalıdır.

Doktorların homeopati için reçete edeceği ilaçlar, vücudunuzun hastalığa neden olan etkenlere maruz bırakılmasına neden olur. Ancak eser miktarda bulunan bu etkenler, hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olmaz.

Doktorunuzun yazacağı ilaçların içerisinde bulunan ve hastalık sebebi etkenler, vücudunuzun bunlara karşı savunma mekanizmasını çalıştırmasını ve direncini arttırmasını amaçlar. Kullanılan ilaçlar içerisinde bulunan hastalık etkenleri zaman içerisinde giderek azaltılır ve belirlenen bir aşamada tamamen yok edilir.

Homeopati Tedavisi Yararlı Mı?

Yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bulgu, homeopati tedavisinin yararlarının tam olarak kanıtlanamadığıdır. Ancak birçok hastada olumlu sonuçları gözlemlenmiştir.

Bir alternatif tıp yöntemi olan homeopatinin plasebo etkisi yarattığı da düşünülmektedir. Bilimsel olarak etkisi olmayan ilaçların telkin yolu ve psikolojik şartlanma ile tedaviye katkı sağlamasını anlatmak için kullanılan plasebo etkisi, homeopatik tedaviler için de yoğun şekilde kullanılır.

Henüz faydaları kesin olarak kanıtlanamamış olsa da, doktor kontrolünde uygulandığında ve modern tıp tedavileri yerine tercih edilmediğinde olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

 

Paylaş.

Yorum Yazın