Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Hormon Dengesini Koruyan Tavsiyeler!

0

hormonlar-kadin

Bazen hareketlerimiz dengesizleşir, aniden öfkelenir, hissizleşir kendimizi her zamankinden farklı hissederiz. Böyle zamanlarda davranışlarımızın neden değiştiğini, bizi rahatsız edenin ne olduğunu sorgulasak da cevabını bulamayız.

 

Aslında cevap çok basit; hormonlar! İştahınız, kilonuz, cinsel istekleriniz, mensturasyon döngünüz ve çok daha fazlası hormonal dengenizle alakalı.

Vücudumuzda salgılanan hormonlar bizim günlük alışkanlıklarımızdan etkilenir. Örneğin gece geç yatmak bile uyku sırasında salgıladığımız hormonların işleyişini bozar ve ertesi gün kendimizi toparlamakta zorluk çekeriz.

Tavsiye Melekleri için hormonal dengeyi alt üst eden sıradan alışkanlıkları derledik… İşte daha dengeli ve sağlıklı hormonlar için tavsiyeler!

1- Fazla şekerli gıdaları tüketmekten kaçının. İhtiyaç fazlası şeker size fazla kilolar olarak geri dönüyor ve vücudunuzu insülin salgılaması için zorluyor. Bir süre sonra salgılanan insülin yetersiz kalıyor ve bu durum diyabet hastalığını ortaya çıkarıyor.Şekeri hayatınızdan çıkarmanın yollarını arayın!

2-Normalde gece saatlerinde stres hormonu olan kortizol seviyesi düşer. Kortizol seviyesinin azalması rahatlamaya ve uyumaya yardımcı olur.  Fakat gece saatlerini  gergin ve endişeli geçirmek kortizol seviyenizi yükseltmeye devam eder ve uyku uyuyamazsınız. Bu durum ertesi gün kendinizi halsiz hissetmenize neden olur.

3- Akşamüstü kahvesi içmek gibi bir alışkanlığınız varsa acilen bırakmalısınız! Kafein vücudunuza, kendinizi uykusuz ve gergin hissetmenize neden olan  kortizol salgılamasının sinyalini verir.Akşamüstü içtiğininiz kahve bu nedenle gün sonunda kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olur.

4- Arada sırada  değil, düzenli spor yaın. Belirsiz aralıklarla spor  yapıldığında endorfin hormonu vücudunuzda etkili miktarda salgılanmaz.Mutluluk hormonu endorfin, beyninize etki ederek kendinizi mutlu hissetmenizi ve hayata pozitif yaklaşmanızı sağlar ve ne kadar çok hareket ederseniz vücudunuz o kadar çok endorfin salgılar.

5- Yoğun egzersizlere ve düşük kalorili diyetlere maruz kalan vücudunuz östrojen seviyesini düşürerek, sağlıklı dengesini yakalamaya çalışır.Şok diyetlerle vücudunuzun dengesini bozmamak için kalori hesabı yapmadan sağlıklı beslenmeyi seçin. Kilo vermek, incelmek ve güzelleşmek isterken vücudunuzun dengesini bozmamak için mutlaka bir uzman kontrolünde diyet yapın.

6- Regl dönemini tatlıyla geçiştirmek yerine ıspanak yemeye ağırlık verin. Zaten huysuz ve agresif olduğunuz bu dönemde karbonhidrat tüketmek sizi daha da depresif yapacaktır.

Paylaş.

Yorum Yazın