Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

İlerleyen Yaşlar İçin Egzersiz Önerileri

0

İleri yaşlardaki kişiler; hastalık, yorgunluk ya da enerji eksikliği gibi nedenlerle egzersiz yapmayı tamamen bırakmakta. Bunun en büyük nedeni ise, doğru hazırlanmayan egzersiz programları ya da bilgisizlik.

Her yaş için oluşturulan egzersiz programlarında, 60 ve üzerindeki yaş grupları için özel hazırlanan hareketler ve süreler bulunmaktadır. Bu sayede, vücudunuzu çalıştırırken sağlığınıza zarar vermemeniz ve kendinizi çok zorlamamanız sağlanır.

İlerleyen Yaşlarda Egzersiz Yapmanın Yararları

Fiziksel görünüşünüzü önemsemiyor olsanız dahi egzersiz yapmanız oldukça önemlidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kemik ve kaslarınızda ortaya çıkan hastalıklar, egzersiz yardımı ile yavaşlatılabilir hatta engellenebilir.

Doğru bir program dahilinde yapacağınız egzersizin birçok faydası bulunmaktadır. Hem fiziksel sağlığınız hem de ruhunuz için yararlı olan egzersiz, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan uykusuzluk problemine de çözüm olabilmektedir.

Vücudunuzu düzenli egzersizle yorarak daha derin ve uzun bir uyku düzenine kavuşabilirsiniz.

Aynı zamanda kilo problemlerinden de kurtulmanıza olanak sağlayan spor sayesinde stresten de kurtulmuş olacaksınız.

Yaşlılar İçin Egzersiz Önerileri

Egzersiz programınızı oluşturmadan önce, mutlaka doktorunuzla görüşerek dikkat etmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz. Kalp, sinir ve kas hastalıklarına sahip olan kişilerin egzersiz programları; bu veriler ışığında hazırlanmaktadır.

Egzersiz, canınızı acıtmamalı ve bitkin düşürmemelidir. Baş dönmesi, halsizlik ya da mide bulantısı hissetmeniz halinde, egzersiz yapmayı hemen bırakmalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Uzun süredir egzersiz ve spor yapmayan kişilerin, kısa ve hafif bir programla başlamaları da oldukça önemlidir. İlk başlarda 30 dakika şeklinde hazırlanabilen program, vücudun düzenli egzersize alışması ile birlikte daha uzun ve tempolu bir programla değiştirilebilir.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce ısınmak da ileri yaşlarda oldukça önemlidir. Isınmadan yapılan tempolu hareketler kaslarınıza ve kemiklerinize zarar verebilir.

60 yaş ve üzeri kişiler için yürüyüş, koşu, yüzme ve bisiklet en ideal egzersizler arasındadır. Su içerisinde yapılan aerobik hareketler ve kürek de faydalı egzersizlerdendir.

Dilenirse salon içerisinde ağırlık kaldırma egzersizleri de yapılabilir. Ancak ısınmadan yapılacak ağırlık hareketlerinin ciddi sonuçları olabilmektedir. Bu nedenle bir eğitmen gözetiminde ağırlık kaldırma hareketlerinin yapılması oldukça önemlidir.

Paylaş.

Yorum Yazın