Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

İstanbul’da Görülmesi Gereken Tarihi Yerler

0

İstanbul, iki kıtayı birleştiren tek şehir ve tarihi bir coğrafyaya sahip. Onlarca farklı imparatorluk, binlerce farklı insan ve kültür burada bulunmuş. Sonuç olarak İstanbul’da tarihi açıdan değeri olan birçok yer var. Bu yazıda sizlere İstanbul’da görülmesi gereken tarihi yerlerden bahsedeceğiz. Bu tavsiyelerimizi dikkate alarak İstanbul gezinizi zenginleştirebilirsiniz.


1. Yerebatan Sarnıcı: Sarayların yoğun olarak bulunduğu bir bölgede bulunan Yerebatan sarnıcı, bölgenin su ihtiyacını karşılamak için yapılmıştır. Medusa başları ve sarnıcın içinde bulunan sütunlar turistlerin ilgisini çekmektedir. Bugün birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Yerebatan sarnıcı, turistlerin en beğendiği tarihi yapılardan biridir.


2. Galata Kulesi: İstanbul boğazını gören bir yapı olan Galata Kulesi, harika manzarası ile dikkat çekiyor. Osmanlı ve Bizans imparatorluklarının geçmişine tanıklık etmiş olan bu yapı, günümüzde turistlerin uğrak bölgesidir. Galata Kulesini açık bir müze olarak nitelendirebiliriz.


3. Topkapı Sarayı: Osmanlı İmparatorluğu’nun merkez olarak kullandığı Topkapı Sarayı, İstanbul’da görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. Sultanların, şehzadelerin ve padişahların yaşadığı yer olan Topkapı Sarayı, Harem ve Hazine gibi özel alanlara da sahiptir.


4. İstanbul Arkeoloji Müzesi: Dünya tarihine meraklıysanız, bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Dünyanın ilk aşk şiirinden Büyük İskender’in lahitine kadar tarihi birçok belgeyi İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulabilirsiniz. Her yaştan insana uygun tarihi belgelerin bulunduğu İstanbul Arkeoloji Müzesi, dünya tarihine olan ilginizi artıracak.


5. Pierre Loti: Uzun yıllar bir kahvehane olarak hizmet veren Pierre Loti, Fransız yazarın bu mekana sık sık gelmesi ile ün kazanmıştır. Harika manzarası ile dikkat çeken bu tepeye teleferikle çıkabilirsiniz. Eyüp Sultan Camii’ne yakın olan Pierre Loti tepesi, turistlerin iki mekanı da kolaylıkla ziyaret etmesi açısından önemli.


6. Rahmi Koç Müzesi: İstanbul’da tarih meraklılarının görebileceği en özgün mekanlardan biri Rahmi Koç Müzesidir. İstanbul’un en büyük müzelerinden biri olan bu müzede sanayi ile ilgili birçok tarihi eser sergileniyor. Bir denizaltı, bir vapur ve eski otomobilleri içinde bulunduran müze, ufkunuzu genişletecek.

Paylaş.

Yorum Yazın