Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Karbonhidratlardan Uzak Tutan Tavsiyeler!

0

karbonhidrat

En fazla ne tüketiyorsunuz? Ekmek, makarna ya da pilav türü besinler her gün en fazla tükettiğimiz besinler. Karbonhidrat grubu besinleri tükettikçe daha çok yemek istiyorsunuz. Bizi gecenin bir vakti mutfağa sürükleyip kek yaptıran açlık krizleri de fazla miktarda karbonhidrat tüketimiyle bağdaştırılıyor.

Nişastalı karbonhidratlar, şekerler  ve her ikisinin birden tüketilmesi bu açlık krizi döngüsünü tetikliyor. Yani ne kadar karbonhidrat tüketirseniz, o kadar karbonhidrat yemek istiyorsunuz.

Peki açlık krizlerini tetikleyen, protein ve sebzeler kadar doyurucu ve besleyici olmayan karbonhidratlardan nasıl uzak duracağız?

1- Susadığınızda gerçekten su için! Çay, kahve, meyve suları, enerji içecekleri gibi gün içerisinde tüketilen içeceklerin hiçbiri suyun yerini tutmuyor ve içerdiği şeker miktarından ötürü sizi karbonhidrat tüketimine yönlendiriyor.

2- Patatesten uzak durun! Sebzelerin en tehlikelisi patates yüksek miktarda nişasta ve karbonhidrat içeriyor ve yediğinizde kan şekeriniz anında yükselişe geçiyor. Patates yerine balkabağı ile yapılan farklı tarifler denemeye ne dersiniz?

3- Kendinizi kandırmayın tatlıdan yalnızca bir çatal almak sizi tatmin etmeyecek. Bu nedenle en iyisi hiç tadına bakmamak. Şekerlemeler ve tatlılar yedikçe daha çok yeme isteği uyandırır. Tatlılarda bulunan şeker beynimizdeki ödül merkezlerini tetiklediği için yedikçe daha çok yemek istiyoruz. Tatlılar ve şekerler yedikçe daha çok yeme isteği yaratan yiyeceklerin başında geliyor.

4- “Karbonhidratsız yaşayamam” diyenlere bir müjdemiz var. Pirinç yerine bulgur, esmer pirin., tam tahıllı ekmekler ve kompleks karbonhidratları kısıtlı miktarlarda tüketerek sağlıklı bir beslenme planı oluşturabilirsiniz.

 

 

Paylaş.

Yorum Yazın