Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

KEMERALTI ÇARŞISINDA TARİHİ HAN: ABACIOĞLU HANI

0

izmir-kemeralti-carsisi-tavsiye-melekleri

Çocukluğumuzun geçtiği şehirler, sokaklar, mekânlar bizi benzer yerlere daha çabuk bağlar. Çünkü şehirleri, sokakları, mekânları bilmesek de çocukluğumuzdan bir anıyı hemen o mekânla ilişkilendiririz ve orayı daha da severiz. Size anılarla dolu bir yazı #tavsiye’miz var;

Sevgili Petek’in dünyasında okuduğumuz bu yazı, bizi İzmir Kemeraltı’na götürdü. Sevgili Petek’in çocukluğu Kemeraltı Çarşısı’nda değil, Bursa Kapalıçarşı’da geçmiş. Kapalıçarşı’nın vazgeçilmezi olan manifaturacılara, sıra sıra dizilmiş kumaş dükkânlarına çok aşina olduğunu ve bu nedenle 20 yıldır yaşadığı İzmir’de  Kemeraltı Çarşısı’nı çok sevdiğini söylemiş.

Çarşı’nın 7000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Sevgili Petek, en eski alışveriş merkezlerinden biri olduğunu belirtmiş. Bu tarih kokan çarşı aynı zamanda, İpek Yolu üzerinde bulunan son çarşılardan biriymiş.

Çarşı’nın arka sokaklarında gezerken çocukluğundan bir parça aradığını söyleyen Sevgili Petek, çarşıyı çarşı yapan eski evleri, hanları, hamamları olduğunu belirtmiş.

Sevgili Petek, Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan çok güzel bir han keşfetmiş ve bu handa bulunan birbirinden güzel mekanları anlatmış. 1967 yılında kurulan Kısmet Lokantasına giden Sevgili Petek, bu köklü lokantayı esnafın Urlalı Hasan Usta olarak bildiğinden bahsetmiş. Kendi bahçesinde yetiştirdiği otlar ile ev yemekleri yapan Hasan Usta, çarşı hakkında da birbirinden güzel bilgileri Sevgili Petek ile paylaşmış.

 

tavsiye-melekleri-kuru-kahveci-hüseyin-efendi

Birbirinden güzel lezzetlerin yer aldığı başka lokantalara da giden Petek, çarşının vazgeçilmezleri arasında olan, çocukluk anıları arasında yer alan manifaturacılara da gitmeyi ihmal etmemiş. Birbirinden güzel fotoğraflar ile renklendirdiği yazısının sonunda ise Kurukahveci Hüseyin Efendi’den dibek kahvesi almamızı #tavsiye eden Sevgili Petek, son olarak İzmirlilerin buluşma yeri olan Saat Kulesi’ni anlatmış.

Bu güzel yazısı için Sevgili Petek’e teşekkür ediyoruz ve sizlere İzmir Kemeraltı’ya gitmeden önce Sevgili Petek’in yazısını okumanızı #tavsiye ediyoruz: )раскрутка

Paylaş.

Yorum Yazın