Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Ketojenik Diyet Tavsiyeleri!

0

Bilinçsizce zayıflama modası çok eski yıllarda kaldı! Şimdi diyet yaparken 1 taşla 2 kuş vurmamızı sağlayan Ketojenik diyetler moda!

ketojenik-diyet-tavsiyeleri

 

Düşük karbonhidratlı ketojenik diyet biçimi son dönemlerde protein ağırlıklı beslenme konusunun sık sık dile getirilmesi sayesinde oldukça popüler hale geldi. Ketojenik beslenme biçimi denildiğinde aklımıza ilk olarak “düşük karbonhidrat” ibaresi gelse de, bu beslenme biçimi epilepsi ve kanser gibi ciddi hastalıklarla mücadelede büyük pay sahibi.

Ketojenik diyet yalnızca zayıflamayı değil, gerçek anlamda sağlıklı beslenmeyi amaçlar. Bu nedenle tedavi amaçlı kullanımında besinlerin yanında çeşitli vitaminler de kullanılarak klasik diyet listelerinden farklı bir takvim hazırlanır. Yağ ve protein oranı yüksek fakat oldukça düşük karbonhidrat barındıran diyetin adı “Ketozis” teriminden geliyor. Ketozis terimi vücudun enerji elde etmek için yağları yakması sürecine tıp biliminde verilen bir isim.

Peki her düşük karbonhidrat diyeti ketojenik diyet sınıfına dahil oluyor mu?

Tabii ki hayır! Ketojenik diyetlerde günlük kalori alımının  %65’i proteinden, %30’u yağlardan ve %5’i de karbonhidratlardan elde edilecek şekilde hazırlanan bir beslenme programıdır.

Peki neden ketojenik diyet yapmalıyız? Ve neden bu kadar popüler?

Yağlı yiyeceklerden az miktarda yendiğinde bile tokluk hissi uzun süreli olur ve daha enerjik hissedilir. Birçok bilimsel çalışma sonucunda bu tür diyetlerin epilepsi nöbetlerini azalttığı ve diyabet hastalarında glisemik indeksi  kontrol altına alınmasında oldukça faydalı olduğu ortaya çıkıyor. Son zamanda yapılan çalışmalar sonucunda bilim adamları bu diyetin kan basıncını  ve trigliserit seviyelerini de düşürdüğünü açıkladı.

ketojenik diyet tavsiyesi

Peki ketojenik diyetlerde hangi yiyecekleri yiyebiliyoruz?

  • Ekmek, makarna, pirinç ya da şekerli soslar  yoğun karbonhidrat içerikleri için elenecek besinlerin başında geliyor.
  • Bu beslenme şekli yüksek oranda yağ içerse de, diyette kullanılan yağın çeşidi oldukça önemli. Kaliteli protein ve yağların tüketilmesi diyet açısından oldukça önemli.  Diyette tüketilen proteinler, sığır eti, kuzu, dana, keçi, ve balıklara yumurta ve peynir çeşitleri. Diyette tüketeceğiniz ürünleri mümkünse organik ürünlerden tercih etmenizde fayda var.
  • Hindistan cevizi ve sebze yağları da diyette kullanılabilen yağ çeşitlerinden. Macadamia fındığı, pekan cevizi, badem ve cevize az miktarlarda yenmesi koşuluyla izin var fakat fıstık kesinlikle yasak.
  •  Yeşil yapraklı sebzelerden kara lahana, lahana ve Brüksel lahanası ölçülü bir şekilde tüketilebilir.  Biber, domates, ve soğan gibi şekerli sebzelerle birlikte patates gibi nişastalı sebzeler de yasaklar listesinde yer alıyor.
  • Karbonhidrat seviyesi düşük meyveler ise az miktarda olmak koşuluyla serbest.
  • Kakao oranı yüksek çikolatalar az miktarda olsa da diyette yenilebiliyor.

Meleklerimiz, diğer diyet tavsiyelerimiz için BURAYA TIK TIK!

Paylaş.

Yorum Yazın