Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kış Aylarında Çiçek Bakımı Nasıl Olmalı?

0

Evinizi renklendirmek için evde çiçek ya da bitki besliyorsanız kış aylarında bakım ritüellerinizi değiştirmeniz gerektiği belirtelim. Çoğu çiçek ve bitki de, insanlar gibi kış aylarında farklı şeylere ihtiyaç duyar. Güzel bitkinizin bu kışı kolayca atlatmasını sağlayacak bazı tavsiyeleri sizin için derledik.


Sulama Düzeninizi Değiştirin
Kış aylarında bitkiler daha az suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle ev içerisinde bakılan bitki ve çiçeklerin, topraklarını kontrol ederek sulama düzeninizi değiştirmelisiniz. Kış aylarında toprağın 2 cm altında nem olup olmadığına bakarak sulama yapabilirsiniz.

Sıcaklık Değişiminden Kaçının
Bitkinizin bulunduğu odadaki ısı değişimlerinin az olduğundan emin olmalısınız. Çiçekler ve bitkiler, sıcaklıktaki değişimler ve düzensizlikler sonucunda solabilir hatta ölebilir. Bu nedenle bitkiniz balkonda ya da ev içerisindeki bir oda içerisinde tutulmalı ve odanın sıcaklığında değişim olmaması sağlanmalıdır.

Yer Değiştirmeyin
Bulunduğu yeri seven bitkilerin kış aylarında yerleri değiştirilmemeli. Çiçek ve bitkiler, bulundukları konuma göre gelişirler; çiçek ve yapraklar güneş ışığına göre yetişir. Bu nedenle bitkinizin yerini ve alıştığı ortamı değiştirmek, bitkinizin sağlığı açısından ölümcül olabilir.

Saksı ya da Toprak Değişimi Yapmayın
Bitkilerin saksı ve toprak değişimleri ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Kış aylarında değiştireceğiniz saksı, bitkinizin gelişimine zarar verecektir. Aynı şekilde, bitkilerin toprak değişimi de ilkbahar aylarında yapılmalıdır. Kış aylarında bitkiler dinlenme ve bekleme moduna geçtikleri için, baharda yapacağınız değişimler güneş ışığından yararlanma ve çiçeklenme sürecinde de yardımcı olacaktır.

Havalandırma Sırasında Bitkinizi Koruyun
Kış aylarında her evin camı bir kez havalandırma amacı ile açılır. Bitkiniz cama yakın bir yerde bulunuyorsa; farklı bir camı açarak havalandırma yapmanız ya da bitkiyi soğuk havadan uzaklaştırmanız gerekmekte. Bitkilerin ani hava değişimlerinden hoşlanmadıklarını belirtmiştik, bu nedenle farklı bir odadaki camı açarak havalandırmanız daha doğru olacaktır.


Balkondaki Bitkiler İçin Koruyucu Kullanın
Kış aylarında balkonda tutulan bitkiler donma tehlikesine sahiptir. Bu nedenle balkona bulunan bitkilerinize koruyucu yaparak kışı sorunsuz geçirmelerini sağlamalısınız.

Koruyucu yapmak oldukça kolay; çuval bezi ile bitkinizin üzerini örtün. Gündüzleri bitkinizin hava alması için bezi kaldırın ve akşamları bezi yeniden örtün. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; çuval bezinin saksıya bağlanmaması gerektiği. Dilerseniz bitkinizin toprakla buluştuğu alanı kuru ot ve yapraklarla kaplayarak daha fazla vitamın almasını da sağlayabilirsiniz. Çürüyen ot ve yapraklar, barındırdıkları yararlı besinleri toprağa aktaracaklardır.

Paylaş.

Yorum Yazın