Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kızartma Severlere Tavsiyeler!

0

kızartma

Mutfakta keyifle yemek yapanların ve sebze aşıklarının kızartma aşkı bir başka.  Kızgın yağa bırakılan böreklerin, sebzelerin yanında beliren yağ kabarcıkları kızaran yiyecekleri altın rengi bir lezzetin habercisi.

Neleri kızartmıyoruz ki? Sebzeler, etler, balıklar, şarküteri ürünleri, peynirler aklınıza gelen her şey kızartma tenceresiyle buluşuyor ve ortaya muhteşem bir lezzet çıkıyor.

Geleneksel Türk Mutfağı’nda olduğu kadar Dünya Mutfağı’nda da geniş bir yer tutan kızartmaları yerken içimizi kaplayan suçluluk duygusuyla mücadele ederiz. Yesek mi? Yemesek mi? En sonunda kendimizle mücadele etmeyi bırakıp çatalımızı kızarmış biberlere, böreklere saplarız. Kızartma yaparken yiyeceklerin yağı daha az çekmesi için uygulanan bir takım tüyolar  içimizi rahatlatıyor.

İşte böyle durumlarda kızartma sever meleklerimize birkaç tavsiyemiz var!

1- Kendinizle girdiğiniz mücadeleden yenik bir şekilde ayrılıp sigara börekleri ve şakşukayla dolu bir tabakla yakın temas kurdunuz. Öncelikle sakin olun ve anı yaşayın. Nasıl, çok lezzetli değil mi? 🙂

giphy

 

2- Kızarttığınız yiyeceklerin üzerinde kalan fazla yağı süzmek için, bir tabağa birkaç kat kağıt havlu serip yiyecekleri bunun üzerinde dinlendirin. Daha sonra mutlaka kızarmış yiyecekleri başka bir tabağa alın.

giphy (3)

 

3- Kızartma denilince aklımıza ilk olarak tuzlu lezzetler gelse de tatlılar da kızarabilir! Donutlar, lokmalar, hamurlar ve daha birçok tatlı lezzet kızartılarak yapılıyor!

giphy (2)

4- Kızartma yaparken yiyeceklerin pişip pişmediğini elinizle kontrol edemezsiniz. Eğer rengi dönmeye başlamışsa kızarmıştır. Kızartma yağının hazır olup olmadığını anlamak için de tavanın içerisine küçük bir patates atabilirsiniz.

giphy (4)

5- “Az yağla kızartma yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Fırında pişirince kızarmış gibi olmuyor” diyorsanız, Tefal Actifry’ı denemenizi tavsiye ederiz!

Paylaş.

Yorum Yazın