Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Küçük Evler İçin Depolama Önerileri

0

Giderek kalabalıklaşan şehirler, hayatımızın her alanında etkisini gösteriyor. Bu etkilerden biri olan eskisinden daha küçük evler, özellikle aileler için birçok soruna da neden olabiliyor.

Küçük evlerde yaşanan en önemli sorun, yeterli depolama alanı bulunmaması. Küçük evler için depolama önerilerini sıralayacağımız bu yazımızda, küçük bir mekanda en yüksek saklama kapasitesine ulaşmanıza yardımcı olacağız.

Küçük Evler İçin Depolama Önerileri

Küçük evlerde yaşanan en büyük sorunlardan biri de depolama sorunu. Yalnızca belirli dönemlerde kullanılan ancak olmazsa olmaz eşyaları saklayabileceğiniz ve sürekli kullandığınız eşyaların dağınık durmamasına yardımcı olacak depolama alanları, evinizin genel düzenini de değiştirecek.

Küçük evlerde depolama alanı yaratırken en doğru seçim, ortamın tüm alanlarını yüksek kapasite verecek şekilde tasarlamaktır. Birçok kişi, ev dekorasyonu yaparken alan kullanımını doğru şekilde planlamaz ve bu nedenle eşya ile dolup taşan odalara sahip olur.

Alan kullanımını doğru şekilde planlamak için odanın yüksekliğini değerlendirmeniz önemlidir. Duvarlarınızı tavana kadar kullanmak, ekstra alanlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Alan kullanımı ile ilgili yapılan bir diğer yanlış, odaların köşelerini doğru şekilde değerlendirmemektir. Genellikle dolap ve kitaplıklarla kapatılan köşe kısımlarını depolama amaçlı olarak kullanmanız mümkün. Büyük yer kaplayan hantal dolaplar yerine duvara monte askılıklar kullanmak ve bunları odanın köşe kısımlarına yerleştirmek, odada ekstra yer açılmasına yardımcı olur. Askılığınızı omuz hizasında tutabilir ve yaklaşık 50 cm üzerinden tavana kadar asılı bir dolap yerleştirebilirsiniz. Bu sayede hem kıyafetleriniz için yeterli alana kavuşur, hem de fazladan bir depolama alanı elde edersiniz.

Küçük evlerde kullanılacak eşyaların doğru şekilde seçilmesi de depolama alanına büyük katkı sağlar. Örneğin salonunuzda kullanacağınız oturma takımının bazalı olması ya da ayaklı olması ekstra alan kazanmanıza yardımcı olur. Ayaklı koltuk takımlarınızın altına uygun renkte kutular yerleştirerek çekmece alanı olarak kullanmanız mümkündür.

Evinizdeki dolap kapaklarının iç tarafını küçük eşyalar için depolama alanı haline dönüştürmeniz de mümkündür. Ayakkabılığınız kapaklı ise, iç tarafa monte edeceğiniz küçük kutular sayesinde anahtarlarınızı ve eldivenlerinizi yerleştirebileceğiniz alan elde edebilirsiniz. Yatak odanızda ise bu kutuları kravat, çorap ya da eşarplarınız için kullanabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın