Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Küçük Odaları Geniş Göstermenin Yöntemleri

0

Küçük Odaları Geniş Göstermenin Yöntemleri

Günümüzde neredeyse her evde yaşanan sorunlardan biri, odalardan birinin oldukça küçük olmasıdır. Evlerin genel düzeni nedeni ile ortaya çıkan bu sorun, odanın yerleşimi ve düzenlemesi dikkatli şekilde yapılarak ortadan kaldırılabilir.

Genellikle çocuk odası olarak kullanılan bu odalarda alanı daha geniş göstermek için yapmanız gereken birkaç basit düzenleme bulunuyor.

Oda İçin Renk Teması Oluşturun

Bir odayı olduğundan daha büyük göstermek için atılacak ilk adım, kullanılacak renklerin belirlenmesidir. Açık ve doğal tonlar arasından seçeceğiniz iki renk ile mobilyalarınızı seçmeye başlayabilirsiniz.

Oda için seçtiğiniz renkte düz bir perde kullanmak ve odanın mümkün oldukça ışık almasını sağlamak da en önemli noktalar arasında. Oda içerisinde kullanılacak kumaşların benzer desenlerde olmasını sağlayarak bir tema yaratabilirsiniz.

Mobilyalarınızı Doğru Seçin

En sık yapılan hatalardan biri, küçük odalar için mobilya seçiminde özensiz davranılmasıdır. Küçük bir odaya yerleşecek eşyaların ayaklı tercih edilmesi, mobilya altlarında kalan boşluklar nedeni ile geniş alan algısı yaratır.

Yere kapalı inen koltuk ve yataklar yerine, ayaklı ürünleri tercih ederek siz de bu algıyı yaratabilirsiniz. Alan darlığı nedeni ile birden fazla amaçla kullanabileceğiniz ürünlere yönelmeyi düşünmelisiniz. Örneğin son yıllarda giderek popülerleşen modern tasarımlı bir divan ile hem koltuk hem de yatak ihtiyacını çözüme ulaştırabilirsiniz.

Alanı Akıllıca Kullanın

Küçük alanlarda yapılan bir diğer hata ise, alanı etkili kullanmamaktır. Alanın tamamını kullanabilmek için zeminden tavana kadar her yeri değerlendirmeniz gerektiğini unutmayın.

Büyük ve hantal bir kitaplık ya da dolap yerine, duvara asılı duran raf ünitelerini tercih ederek alanı değerlendirebilirsiniz. Birçok küçük mobilya kullanmak yerine tek ve geniş bir dolap kullanarak köşelerden faydalanmanız da mümkün.

Odayı Doğru Yerleştirin

Birçoğumuz içgüdüsel olarak mobilyalarımızı duvara yaslarız. Ancak küçük alanları değerlendirirken duvar ile mobilya arasında boşluk bırakmak ve bazı parçaları farklı açılarda yerleştirmek, göz yanılgısı yaratarak odayı daha geniş göstermektedir.

Oda içerisinde ayna kullanmak, yansıma yaratması nedeni ile odayı olduğundan daha büyük ve ferah gösterecektir. Bu nedenle küçük odanızda mutlaka ayna kullanmalısınız.

 

Paylaş.

Yorum Yazın