Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

0

Kurban Bayramı’na birkaç günlük zaman kaldı ve kurban kesimi için hazırlıklar hızlandı. İslam dinine uygun şekilde kesilen ve dağıtılan etler ise yaklaşık olarak 6 ay içerisinde tüketiliyor.

Siz de keseceğiniz kurban etinin nasıl saklanması gerektiğini doğru bilerek, eti yaklaşık 6 ay boyunca bozulmadan koruyabilir ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Kurban Kesimi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İslam dininin şartlarına uygun şekilde kesilen kurbanın etinin uzun süre saklanabilmesi için, kesim sırasında dikkat edilmesi gereken belli noktalar vardır. Özellikle etin küçük parçalar halinde ve eşit şekilde bölünmesi, hem dağıtım için hem de saklama için önemlidir.

Kurbanlık hayvan seçiminize göre bölgelerden çıkacak etleri ayrı ayrı saklamak önemlidir. Bu nedenle kesim işlemleri tamamlandıktan sonra etleri ayrı kutulara yerleştirmeye özen göstermelisiniz.

Kesim işlemleri sırasında etleri gruplandırmak ve buna göre kutulara yerleştirmek, dağıtım sırasında da kolaylık sağlayacaktır. Dağıtım yaparken her bölgeden belirlediğiniz miktarda et verebilmek için parçaların eşit büyüklüklerde kesildiğinden emin olmalısınız.

Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban kesimi tamamlandıktan ve etler ayrıldıktan sonra ilk yapmanız gereken eti dinlendirmektir. Kurban eti kesimden hemen sonra yenirse hazımsızlık ya da mide sorunlarına neden olabilir.

Kesilen etleri en az 6 saat buzdolabında dinlendirdiğinizden emin olun. Kesim sonrasında etin sıcak olması nedeni ile buzdolabına yerleştirilmeyen et bozulabilmektedir. Ayrıca buzdolabınızın temiz kalması için, etleri leğen ya da kutu içerisine yerleştirmeye özen göstermelisiniz.

Kesim sonrasında hala sıcak olan et, plastik torbaya konulmamalıdır. Et, sıcak olması sebebi ile plastik poşete konulduğunda rengi değişebilir ve hızlı şekilde bozulabilir. Poşetleme işlemini dinlendirdikten sonra yapmalısınız.

Etleri buzdolabında en az 6 saat beklettiğinizde, içerisindeki kan ve su da akacaktır. Bu sayede etinizi çok daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Dinlendirme işlemi tamamlandıktan sonra poşetlere dilediğiniz miktarlarda et bölüştürerek buzluğunuza yerleştirin. Buzluğunuzun -4 derece ve altında çalıştığından emin olun.

Etlerinizi dondurduktan sonra kullanım için erittiğiniz eti yeniden buzluğa koymamaya özen gösterin. Gerekiyorsa etlerinizi küçük parçalara ayırarak tek kullanımlık şekilde poşetleyerek dondurun.

Paylaş.

Yorum Yazın