Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kuru Saçlara İyi Gelecek Tavsiyeler

0

Saç bakımı, birçok kadın için güzellik rutinlerinin başında geliyor. Parlak ve sağlıklı görünüme sahip olmak için yapılması gereken işlemler ise kuru saçlar için çok daha fazla. Özellikle uzun süre yapılan boyama ve yoğun şekilde ısıya maruz kalma nedeni ile kuruyan saçlarınızın bakımını ihmal etmemelisiniz.

Kuru saçların canlanması ve sağlıklı bir görünüme kavuşması için evinizde hazırlayabileceğiniz maskeleri kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızda yanma veya ileri derece hasar varsa, kuaförünüze danışarak profesyonel bakım ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Saçlarımız Neden Yıpranır?

Her kadının hayali, yumuşak dokuda ve parlak saçlara sahip olmaktır. Ancak uzun süre uygulanan bazı işlemler, saçlarımızın yıpranmasına ve kurumasına neden olur.

İşlem görmemiş saçlar da kuru yapıda olabilir. Bu duruma kafa derisinin gerekli yağları üretememesi sebep olabildiği gibi, saç telinin üst kısmında bulunan koruyucu katmanın aşınması da yol açabilir.

Saçlarınızı çok sık yıkamak ve kimyasallarla güçlendirilmiş şampuan kullanmak, saçın doğal olarak elde ettiği nemi ve yağları kaybederek kurumasına neden olur. Aynı zamanda ısı kullanan ürünlerle saç şekillendirmek, boyamak, perma yaptırmak ve kimyasal ürünlerle bakım yapmaya çalışmak da saçı yıpratan faktörlerdir.

Kuru Saçlara Doğal Önlemler

Herhangi bir bakım yapmadan, sadece hayat stilinizi değiştirerek de kuru saçların daha sağlıklı gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için atmanız gereken ilk adım, saçınızı daha az yıkamaya başlamak. Haftada 2 ya da 3 kere yıkayacağınız saç, kafa derisi tarafından üretilen yağlara daha uzun süre maruz kalarak kendini iyileştirir.

Aynı zamanda marketlerde ve güzellik mağazalarında kolayca bulabileceğiniz yıpranmış saçlara özel şampuanları kullanmanızı öneririz. Bu şampuanlar, daha az deterjan kimyasalı içerir ve saçınızı daha fazla yıpratmaz. Dilerseniz en saf şampuan grubu olan bebek şampuanlarını da tercih edebilirsiniz.

Kullanacağınız saç bakım ürünleri içerisinde alkol olmamasına dikkat etmelisiniz. Alkol içeren bakım ürünleri uygulandıktan sonra saçın ısıya maruz kalması, çok daha fazla hasara neden olmaktadır.

Her duşta saç bakım kremi kullanmak da saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle nemlendirici özellikteki kremleri tercih etmenizi öneririz.

Marketlerde ve aktarlarda bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı da, saç bakımında sıkça kullanılmaktadır. Duş öncesinde kafa derinize bu yağ ile masaj yapmak ve 30 dakika bekledikten sonra şampuanlamak da oldukça faydalıdır.

Paylaş.

Yorum Yazın