Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Lezzet Tavsiyesi: Sadece Kışın İçebileceğiniz 5 İçecek

0

Kışın gelmesiyle birlikte içecek tercihlerimizde de değişiklikler oldu. Özellikle sıcak içeceklerin yoğun şekilde tüketildiği kış aylarında, sadece bu dönemde içebildiğimiz içecekler de yeniden menülerdeki yerlerini aldı.

Soğuğa karşı içimizi ısıtan sıcak içeceklerin yanı sıra, tüm yıl boyunca satılmasına rağmen sadece kışın tercih edilen içecekler de var. Bazen dokusu, bazen de tadı nedeni ile diğer sezonlarda neredeyse hiç tüketilmeyen bu içeceklerin en başında boza geliyor.

Boza

İstanbul’un en meşhurlarından biri olan boza, kış aylarında yoğun şekilde tüketilen ve yazın aklımıza bile gelmeyen bir içecek. Son yıllarda bakkal ve marketlerde de kolayca bulunabilen bozayı, Vefa’da bulunan dükkanda içmenin tadı bambaşka.

Alkolsüz ve mayalı bir içecek olan boza, darı ile yapılmakta. Yoğun kıvamı ve ağır tadı ile kışa çok yakışan bozayı henüz içmediyseniz, çok şey kaçırıyorsunuz.

Kış Çayı

Pek çok aktarda hazır şekilde satılan bu bitki ve baharat karışımı, kış aylarında zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirmek için de birebir.

Yoğun tadı ile kış aylarının vazgeçilmezi olan kış çayının içerisinde; ıhlamur, kuşburnu, limon, tarçın, karanfil, lavanta ve çeşitli baharatlar bulunuyor.

Salep

Boza gibi yılın her zamanı bulunabilen salep, sadece kış aylarında akla geliyor. Yoğun kıvamı ile bozaya benzeyen salep, tat olarak ise bozadan tamamen ayrışıyor.

Aslında orkide kökünden elde edilen bir tozla yapılan sahlep, üzerine tarçın dökülerek tüketilir. Pek çok markanın hazır salep ürünleri marketlerde bulunmaktadır.

Sıcak Çikolata

Yoğun tadı ve sıcak içecek olması nedeni ile yaz aylarında çok da tercih edilmeyen sıcak çikolata, kış aylarının belki de en favori içeceği.

Kafe ve restoranlarda kolaylıkla bulunabileceğiniz sıcak çikolata, toz formunda marketlerde ve bakkallarda da satışa sunuluyor.

Ihlamur Çayı

Tadındaki yoğunluk sebebi ile çoğunlukla kış aylarında tercih edilen ıhlamur çayı, bünyeye oldukça faydalı. Ateş düşürücü, öksürük kesici ve ağrı hafifletici etkileri sayesinde ıhlamur çayı, grip hastalarının da içebileceği en iyi içeceklerden biri.

Stres ve kaygıya da olumlu etkileri bulunan ıhlamur çayını, aktarlarda demleme çay formunda bulabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın