Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Mükemmel Anne Mi Olmak İstersiniz Yoksa Mutlu Anne Mi?

0

Annelik, hayattaki en zor görevlerden biri. Çocukları için her şeyin en iyisini isteyen anneler, özellikle de kendi üzerlerine oldukça büyük sorumluluk yüklemekteler. Mükemmel bir anne olmak ve çocuğu için en iyi şartları oluşturmak, her kadının en büyük arzularından biri. Peki mükemmellik, mutluluktan daha mı önemli?

Çocuğunuzu Siz Yaratıyorsunuz

Çocuğunuzun gelişimi, en çok sizden etkilenmektedir. Çocukların kişilik özellikleri, davranış alışkanlıkları ve duygusal gelişimleri aileye endekslidir. Kendine yetebilen ve özgüven sahibi bir çocuk yetiştirmek için, sadece fiziksel olarak yakınında bulunmanız yeterli değildir.

Duygusal açıdan kendini güvende hisseden çocukların gelişimleri hızlanır ve yaratıcılıkları artar. Korunduğunu ve sevildiğini hisseden çocuklar, güvende olduklarını hissetmektedir.

Mükemmel bir anne olmak, çocuğunuzun bu hislerini sürekli kılmaktan geçer. Çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu olduğunu görmek, sizi de mutlu edecektir.

Annenin mutluluğu, çocuğun sakinleşmesini ve kendini rahatça ifade etmesini sağlar. Kendini ifade etme konusunda çekince yaşamayan çocuklar, ilgi alanlarını belirlerken deneme yapabilir ve kendilerinden emin olabilir. Bu sayede hem kısa süre sonra ilgisini kaybedeceği alanlara yönelmez, hem de deneyim elde eder.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Mükemmel bir anne olmak, asla yardım istememek ve kendi başına tüm işlerin üstesinden gelmek değildir. Ailenizden, eşinizden ve arkadaşlarınızdan yardım isteyerek işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Aynı zamanda birlikte zaman geçirmek, sizi birbirinize daha çok yakınlaştıracaktır.

Anne olduğunuzda, istemeseniz de çevrenizden uzaklaşır ve tüm ilginizi çocuğunuza verirsiniz. Arkadaşlarınızla geçireceğiniz vakit bile çocuğunuza endekslidir. Bu nedenle yardım isteyerek keyifli vakit geçirme şansı da yaratabilirsiniz.

Dışarıda Vakit Geçirin

Dışarda vakit geçirmek, özellikle kadınların ruhsal durumu üzerinde büyük etkilere sahiptir. Çocuğunuzla birlikte parka gitmek temiz hava almanızı sağlar ve diğer annelerle bir arada olma şansını yakalarsınız.

Diğer anneler ile konuşmak, yaşadıklarınızın normal olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda belirli durumlarda nasıl bir tutum takındıklarını öğrenmek, çocuğunuzu yetiştirme tarzınıza yeni fikirler ve bakış açıları da katabilir. Yanıldığınız alanları görebilir ve doğru yöntemler için farklı fikirler edinebilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yazın