Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Ödem Attırıcı Yiyecek ve İçecek Tavsiyeleri

0

Ödem, vücutta sıvı birikmesi nedeni ile ortaya çıkan şişliklere verilen isimdir. Çoğunlukla hormonal ve sezon değişimlerinde oluşan ödem, özellikle kadınlarda gözlenmektedir. Kadınlarda regl dönemlerinde ve sezon geçişlerinde, vücudun belli bölgelerinin ya da tamamının şişmesi ile kendini belli eden ödem; her yaştan yetişkinde görülebilir.

Ödemden kurtulmanın en faydalı yolu, düzenli olarak egzersiz yapmak ve su tüketimine özen göstermektir. Ancak fazla kilo ve böbrek rahatsızlıkları gibi nedenlerle de ödem oluşabilir.

İdeal Kilonuzu Koruyun

İdeal kilonuz, yaşınız ve boyunuzun yanı sıra cinsiyetiniz ile ilgilidir. İdeal kilonuzu yaklaşık olarak hesaplamak için aşağıdaki formülden yararlanabilirsiniz.

İdeal Kilonuz = Boy-(((Boy-150)/4)+100)

Düzenli Su Tüketin

Düzenli su tüketimi, vücudun doğal boşaltım sürecine destek olur. Bu sayede vücut, gereksiz şekilde biriktirdiği fazla sıvıyı da atacaktır. Her gün 1.5 litre su tüketerek ödemden kurtulabilirsiniz.

Tuzu Azaltın

Tuz, içerdiği sodyum nedeni ile ödeme neden olur. Tuzu tamamen kesmek yerine azaltarak, vücudunuzdaki ödemden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda birçok hazır gıda, turşu, soda, hazır çorba ve tavuk suyu ürünlerinde de bol miktarda sodyum bulunmaktadır.

Ödem Attırıcı Besinler Tüketin

Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak için, ödem attırıcı özelliği olan besinleri tüketmelisiniz. Magnezyum açısından zengin olan yeşilliklerin yanı sıra; badem, muz, ceviz ve kepekli tahıl içeren besinler tüketebilirsiniz. Posalı yiyecekleri tüketmek de bağırsaklarınızın çalışmasına destek sağlayacak ve ödemden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Meyve tüketiminizde ananas, nar, kivi gibi kabuklu meyveleri tercih etmeniz de önemlidir.

Alkol ve Kafeinden Uzak Durun

Asitli içecekler, alkol ve kafeini azaltmak ödem atmak açısından oldukça önemlidir. Genel olarak bu içecekler, su tutar ve ödem oluşumuna neden olur. Bunlar yerine doğal bitki çayları, az yağlı süt ya da su tercih ederek ödemden kurtulabilirsiniz.

Maydanoz Tüketin

Maydanoz, ödem ile başa çıkmada oldukça faydalıdır. Her gün tüketilecek çeyrek demet maydanoz sayesinde ödem oluşumunu önleyebilirsiniz. Aynı zamanda bir demet maydanozu 1.5 litre suda haşlayarak süzdükten sonra, suyu soğutarak tüketebilirsiniz. Maydanoz suyunun tadından hoşlanmıyorsanız, birkaç damla limon suyu eklemeyi deneyebilirsiniz.

 

Paylaş.

Yorum Yazın