Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Ofiste Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

0

Ofis masanızda her zaman hazır bulunan bisküvi paketlerini sağlıklı atıştırmalıklarla değiştirmeye ne dersiniz? İşte iş yerinde doğru beslenmenin püf noktaları!

ofiste-sağlıklı-beslenme

Ofis ortamında yanlış beslenme ve fiziksel aktivite azlığı ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. İnsülin direnci, obezite, bazı kanser türleri, metabolik sendrom gibi sağlık sorunları iş stresinin üzerine ekleniyor.

Hem yaşam kalitemizi hem de işteki verimimizi düşüren sağlıksız beslenme alışkanlıklarını terk etmenin vakti geldi! Dyt. Tuba Kayan Tapan çalışma hayatında dikkat edilmesi gereken adımları sıraladı;

İşte ofiste sağlıklı beslenmenin sırları…

Öncelik beslenmede dengeyi sağlamakta!
Öncelikle, yeterli ve dengeli beslenme oldukça önemlidir. Eğer birey kilo yada obez ise olması gereken ağırlığa gelmesi sağlanmalıdır. Kilo kaybı öncelikle, yorgunlık ve halsizliklik hissini ortadan kaldıracaktır. Dikkat ve konsantrasyonun artması için mutlaka, antioksidandan zengin ve omega 3 yağ asitlerini içeren bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Abur cuburlara veda etmenin vakti geldi.
Ofis çalışanlarının kilo almalarının başlıca sebepleri arasında; atıştırılan abur cuburlar, öğle yemeklerinde fast food tarzı beslenme, su yerine sürekli şekerli çay, kahve, meşrubat tüketimi ve çalışma saatleri nedeniyle ofis içerisinde ara öğün bulundurmamak ve uzun süren toplantıların sonucunda ara veya ana öğünlerin atlanması sayılabilir.

Kesinlikle öğün atlamayın.
Doğru bir beslenme planı hazırlarken ofis ortamında çalışanlar öncekille öğün atlamamalıdırlar. Günün en önemli öğünü şüphesiz ki kahvaltıdır. Kahvaltısız bir güne başlamak sağlığını, o günkü performansını ve iş verimini olumsuz etkiler. Poğaça , börek gibi gıdalar yüksek karbonhidrat içerdiği için, uyku ve yorgunluk hissi yaratacaktır. Bunun yerine, peynir, yumurta ve domates, salatalık,zeytin içeren bir kahvaltı, protein, omega 3 ve antioksidanlardan zengin olup, gunluk iş konsantrasyonun arttıracaktır.

İşte size pratik bir kahvaltı:
* Pratik bir kahvaltı isteniyorsa, 1 su bardağı süt ve ceviz veya 1 kase yoğurt ve elma, sağlıklı ve pratik bir kahvaltı olacaktır.

Çalışma temposunu kısa yürüyüşlerle zenginleştirin.
* Öğle yemeklerini ofise spari etmek yerşne, mıtlaka dışrı çıkıp (fiziksel aktive yapmış oluyoruz). Fast food, olmayan, mercimek çorbası, ızgara et ve yanında salata gibi besinsel yararlılığı yüksek olan bir menü tercih edilmelidir.

Ofise spariş vermek zorundaysanız, ton balıklı salata, ızgara köfte salata, kepekli tost, ayran tarzında menüleri tercih edin. Pizza, hamburger tarzı yemekler, hem yüksek kalorilidir hem de öğleden sonra iş verimini düşürür.

Her 15 dakikada bir omuz, kol ve bacaklarınızı hareket ettirin.
Fiziksel aktivitesnizi arttırın. Çay, kahve, meşrubat tarzı içecekleri tüketmek yerine masanıza bir sürahi alın ve bol bol su tüketin. Siyah çay yerine, yeşil çay yada beyaz çayı tercih edin.

Stresi azalttığı için rezene ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için adaçayı, ıhlamur tercih edebileceğiniz iyi bir bitki çayı örneğidir. Şirket içerisinde asansör kullanmayınız.

Çekmecelerde kuruyemiş bulundurun.
Çekmecenize kuru kayısı, incir, grisini, kepekli bisküvi, ceviz, fındık tarzı bozulmayan ve koku yapmayan gıdalar koyun. Dışarı çıkamadığınızda iyi bir ara öğün alternetifidir.

En güzel ara öğün: ayran
Toplantı sırasında veya ofiste yiyecek bir şeyler yemeniz mümkün olmadığı zamanlarda ara öğün süt yada ayran yada doğal mineralli su tüketmeyi tercih edin.

Tatlı ihtiyacına çözüm: kuruyemiş ve tarçın çayında gizli
Tatlı ihtiyacınızı, ceviz, fındık yada bademle beraber çubuk tarçın çayı tüketerek oldukça azaltabilirsiniz.

Meleklerimiz; yeni sağlık ve güzellik trendi klorfofil suyunu denemeye ne dersiniz?

Paylaş.

Yorum Yazın