Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Psikoloji de 21 Gün Kuralı Nedir?

0

Psikolojideki 21 Gün kuralı, son dönemde farklı görüşlerin ortaya çıkması ile tartışmaya açıldı. Özellikle güncel araştırmalar ile çürütülen ve asıl kaynağı konusunda fikir ayrılıkları olan kural, bireylerin hayatında yapmak istedikleri değişiklikleri de doğrudan etkiliyor.

21 Gün Kuralı Nedir?

Kaynağı konusunda farklı görüşler olan ve halk arasında 21 Gün Kuralı olarak bilinen kavram, bir davranışın alışkanlık haline dönüşmesi için gereken süreyi temsil etmektedir. Buna göre herhangi bir davranış 21 gün boyunca tekrarlandığında, alışkanlık haline döner.

Alkol ve sigara gibi alışkanlıklardan kurtulmak ya da düzenli spor yapma alışkanlığı edinmek gibi bireysel hedeflere ulaşma konusunda yaygın şekilde inanılan 21 Gün Kuralı, son dönemde yapılan araştırmalar ile çürütüldü.

University College London’da görev yapan psikoloji profesörleri ve eğitim görevlileri tarafından yapılan araştırmalar, 21 Gün Kuralı’nın herhangi bir geçerliliği olmadığını ortaya koyuyor. Halk arasında yaygın şekilde inanılan kuralın düzeltilmiş halinin ise 66 Gün Kuralı olacağını belirtiyorlar.

Farklı davranışların alışkanlığa dönüşmesi için farklı süreye ihtiyaç duyduğunu da belirten uzmanlar, alışkanlığın oluşabilmesi için bir tetikleyici faktör olması gerektiğini söylüyor.

Her gün eve geldiğinde bir parça çikolata yiyen kişi için çikolata yeme alışkanlığının eve gelme ile ilişkilendirilmesi örneğini de veren araştırma, 21 Gün Kuralı’nın kaynağının sonradan psikoloji ile ilgilenmeye başlayan bir estetik cerrah olduğunu da iddia ediyor.

21 Gün Kuralı Nasıl Uygulanır?

21 Gün Kuralı’nı uygulamak için, edinilmek ya da kurtulmak istenen alışkanlıkla ilgili davranışların 21 gün süre ile tekrarlanması gerekir.

Sigarayı bırakmak isteyen bir kişi, 21 gün süresinde sigara içmediğinde sigarayı bırakmış olur. Aynı şekilde egzersiz yapmayı bir rutin haline getirmek isteyen kişi, 21 gün süresince her gün düzenli şekilde egzersiz yaptığında bunu bir alışkanlık haline dönüştürmüş olacaktır.

21 Gün Kuralı’ndan faydalanabilmek için, alışkanlık edinmek istediğiniz davranışı her gün düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekir. 21 gün boyunca hiçbir şekilde atlamayacağınız davranışı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Ayrıca aynı saat diliminde ve aynı tetikleyici faktörle birlikte yapılan davranışların daha kalıcı hale geldiği düşünülmektedir. Bu nedenle davranışınızı bir rutin haline dönüştürmelisiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın