Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

SAÇLARINIZIN DÖKÜLMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN 4 TAVSİYE

0

tavsiye-melekleri-sac-dokulmesi1

Elini saçına götürdüğünde bir tutam saçın avucuna düşmesini, saçını tararken onlarca telin lavaboya dökülmesini kimse istemez. Ancak bazen mevsim geçişleri, bazen de dönemsel stres ve üzüntüler saçların olduğundan daha fazla dökülmesine neden olabilir. Ayrıca, saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya kalan kişiler bu olumsuz duruma üzülerek daha fazla dökülen saçla yüzleşebilir.

Erkeklerde daha yoğun görülen, kadınların da başını ağrıtmaya devam eden saç dökülmesi problemini çözmek aslında havuz problemlerini çözmekten çok daha kolay. Hatta size vereceğimiz tavsiyeleri değerlendirerek, Rapunzel gibi uzun ve sağlıklı saçlara kavuşmak da mümkün.

Gelin, saçlarınızın dökülmesini engelleyecek önerilerimizi birlikte inceleyelim…

1. Saç stiliniz dökülmeyi artıyor olabilir

İş yerinde saçlarınızın derli toplu görünmesi için her gün sıkı bir topuz yapıyor olabilirsiniz. Ya da yatarken saçlarınızın karışmaması için küçük bir lastik toka kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Ancak saçlarınızın sürekli toplu olması, dökülmeyi artırabilir.

Saçların daha havalı görünmesini ve rahat hareket etmeyi sağlayan at kuyruğu, topuz gibi modelleri uygularken saçı normal halinden daha gergin toplamak zorunda kalıyor olabilirsiniz. Bu durum saç köklerine ve saç derisine zarar verebiliyor. Zarar gören saç kökleri saçların daha çok dökülmesine neden olduğu gibi bu köklerden bir daha saç çıkmayabiliyor. Dolayısıyla saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız favori saç modellerinizden, bir süreliğine vazgeçmeniz gerekebilir.

2. Saç şekillendirme işlemlerini en aza indirin

Saçlarınızı her gün yıkayıp, saç düzleştiriciyle şekil veriyor hatta haftada en az bir kere kuaförünüze giderek fön çektiriyor olabilirsiniz. Ancak saçlarınıza uyguladığınız fön gibi ısı kaynaklı işlemler saçlarınızın zarar görmesine yol açabilir. Bu işlemler saçtaki proteinin azalmasına, saç uçlarının kırılmasına ve incelmesine neden olabilir. Bunun sonucunda da dökülme artabilir.

Ayrıca saçlarınızın kabarmaması için jöle, saç köpüğü gibi kozmetik ürünleri de kullanıyorsanız, saç derinizin hava almasını engelleyebilirsiniz. Dolayısıyla saç dökülmesini azaltmak için, hem ısı kaynaklı işlemleri hem de saç şekillendirici kozmetik ürünleri daha az uygulayabilirsiniz.

tavsiye-melekleri-sac-dokulmesi2

3. Saç boyalarını çok sık uygulamayın

Kadınların eşlerine kızdıklarında, kilo aldıklarında, ofiste işler yetişmediğinde kısacası kendilerini depresyonda hissettiklerinde çoğunlukla ilk yaptıkları şey saç renklerini değiştirmektir. Ancak saç renginde yapılan değişiklikler dökülmeyi artırabilir. Saç boyası içerisinde yer alan bazı kimyasal maddeler saç köklerine ve derisine zarar verebilir. Eğer saçlarınızı boyatarak radikal değişiklikler yapmayı düşünüyorsanız, belirli aralıklarla bu işlemleri yapmanız gerekebilir. Saçlarınıza daha az zarar vermek ve saç dökülmenizi azaltmak için bir önceki boya tarihinin üzerinden en az 6-8 hafta geçmiş olmasında fayda var.

4. Saçlarınızı banyodan sonra hemen taramayın

Kirli ve yağlı saçlarla insan içine çıkmamak için bazen her gün bazen de gün aşırı saçlarınızı yıkıyor olabilirsiniz. Ancak duştan çıktıktan hemen sonra saçlarınız ıslakken saçınızı taramamaya özen gösterin. Saçlarınızın nemini bir havluyla aldıktan sonra saç uçlarından başlayarak saçlarınızı taramanız, saçlarınızın karıştığı yerleri parmak uçlarıyla nazik bir şekilde açmanız dökülmeyi azaltabilir.

Mevsim geçişleri, bazen yoğun stres, saçlarınıza uyguladığınız işlemler dökülmeyi artırabilir. Ancak saçlarınızın dökülüyor diye kendinizi mutsuz hissetmeyin. Siz de bahsettiğimiz pratik #tavsiyeleri uygulayarak canlı, parlak ve sağlıklı saçlara kolaylıkla kavuşabilirsiniz.aracer

Paylaş.

Yorum Yazın