Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

SAĞLIKLI BAKLAGİL TAVSİYELERİ!

0

baklagil-tüketmek-için-sağlıklı-tavsiyeler

İnsan sağlığına olan faydaları oldukça fazla olan baklagiller minik birer şifa deposu. Pişirmeden 1 gece önce suda bekletip yumuşattığımız baklagiller protein, lif, nişasta, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini açısından son derece önemli.

“Bu minicik şeyler ne kadar da faydalıymış” diyorsanız sıkı durun çünkü kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko gibi süper kahraman mineralleri de baklagillerin bünyesinde bol miktarda bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç, kuru baklagillerin kötü kolesterol seviyesinin düşmesinde ve kan şekerinin dengelemesinde önemli rol oynadığını belirtiyor.

Peki hangi baklagil neye iyi geliyor? İşte en sıklıkla tükettiğimiz baklagiller ve sağlık faydaları…

IMG_0884+

Güzel bir cilt için barbunya : Protein, lif , E vitamini, demir, kalsiyum, çinko ve karbonhidrat kaynağı. E vitamini içeriği ile cilt güzelleştiren barbunya, çinko ile leke oluşumunu da engeller.

Sağlıklı böbrekler için bakla:  B1, B2, B6 ve K vitaminleri bakımından zengin olan bakla magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum minerallerini de bol miktarda içerir. Böbrek sağlığının korunmasına yardım eden bakla, taş ve kum oluştuğunda vücuttan atılmasını kolaylaştırıyor.

Menapoz dönemine nohut: Kalori bakımından diğer baklagillerden epey yüksek değerlere sahip olan nohut, biz kadınların kalbini kazanmayı başarıyor. Nohutta bolca bulunan flavonoid içeriği menapoz dönemindeki kadınlarda östrojen etksi yaratıyor ve bu dönemdeki kadınların rahatlamasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda B vitaminleri, demir, fosfat ve fosfor bakımından zengin olan nohut, enerji vererek yorgunluğu alır.

Zayıflatan mercimek: Mercimek tüketmek sindirim sırasında yakılan enerjiyi arttırırken boşaltım sisteminin de iyi çalışmasını sağlar. Bol miktarda lif içereren mercimek tokluk hissini artırır. Tüm bu özellikleri sayesinde diyet listelerinin 1 numaralı lezzeti olur. Mercimeğin faydaları bununla da sınırlı  değil! İçeriğindeki potasyum tansiyonu düşürücü etki yapar ve kolesterol içermez. Demir ve folik asit ile kansızlığı önler.

Anti-aging maş fasulyesi:  Sağlam bir protein, lif ve B vitaminleri deposu olan maş fasülyesi sindirim sistemini düzenler ve kandaki şekeri düşürür. Hanımlar müjde salatasına bayıldığınız bu baklagil hücre yenileme özelliğine sahip!

#Tavsiye Bonusu: Baklagillerin yanında bol bol maydanoz, marul ve domates  yemeye ve üzerine limon sıkmaya özen gösterin. Böylece yediğiniz baklagilin içerisindeki demir ve mineraller vücudunuz tarafından daha etkili bir şekilde emilir.

Baklagillerle yapılan yemeklerin lezzeti malzemenin kendisinden gelir. Biz Tavsiye Melekleri daha bir çok şeyde olduğu gibi baklagil konusunda da Migros markalı ürünleri tercih ediyoruz. Böylece hem yemeğimizin lezzetli bir şekilde pişeceğini biliyor hem de raflara ulaşmadan yüzlerce denetimden geçen ürünlerin son derece sağlıklı olduğunu bilerek güvenle tüketiyoruz…

BURAYA TIK‘layarak Migros‘un lezzetli baklagilleri ile yapabileceğiniz birçok yemek tarifine ulaşabilirsiniz…

 

 

 

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yazın