Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sağlıklı Beslenme Tavsiyeleri

0

Doğru beslenme, hayatınızın her alanında birçok olumlu değişikliği de beraberinde getirir. Kendinizi daha sağlıklı hisseder, işlerinize daha fazla odaklanabilir ve yapmak istediğiniz aktiviteler için enerji bulabilirsiniz. Sağlıklı beslenme düzeni, kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel çerçeve olarak oldukça benzerdir.

Su İçmeye Alışın

Su içmek, genel sağlığınız açısından çok önemlidir. Vücudunuzun susuz kalması, baş ağrıları gibi basit rahatsızlıklardan böbrek hastalıklarına kadar pek çok soruna neden olabilir. Bu nedenle günde en az iki litre su içmeye kendinizi alıştırmalısınız.

Besin Gruplarının Hepsinden Tüketin

Karbonhidrat, protein ve yağ tüketmek doğru beslenme için gereklidir. Yapacağınız diyetlerde yalnızca bir besin grubunu tüketmek ya da birini tamamen kesmek sağlıklı değildir.

Her besin grubu, vücudunuzun doğru şekilde işlemesi için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi üretmeye yarar. Sağlıklı beslenmenin temeli, hangi gıdaların sizin için iyi olduğunu bilmekte yatar.

Lifli Besinleri Tercih Edin

Lifli besinler, sağlıklı beslenmede fazlaca kullanılır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi aldıktan sonra kalanları kolayca atabilmesini sağlayan lifli gıdalar, kabızlık gibi sorunların önüne geçer.

Bağırsaklarınızın daha aktif ve sağlıklı çalışmasını sağlayan bu gıdalar, kilo verme konusunda da yardımcı olur.

Tatlı Krizlerinizi Zararsız Atlatın

Bolca şeker ve un içeren hazır tatlılar, kalori açısından da yüksektir. Özellikle kilo almanıza neden olabilecek bu tatlılar yerine meyve tüketmek, hem şeker ihtiyacınızı giderecek hem de daha fazla vitamin almanızı sağlayacaktır.

Porsiyonlarınızı Denetleyin

Yemek yerken tabağınızı ölçü almak, kolayca yapabileceğiniz bir kontrol mekanizmasıdır. Tabağınızın dörtte biri yağsız et, dörtte biri makarna gibi karbonhidrat grubu ve yarısı da sebze olmalıdır. Sebzeler buharda pişirildiğinde, barındırdıkları vitamin ve diğer besin değerlerini kaybetmezler. Bu nedenle buharda pişirilmiş paprika, brüksel lahanası ve brokoli tercih edebilirsiniz.

Rahat Gününüzü Belirleyin

Doğru beslenmek, sevdiğiniz ve yemekten zevk aldığınız kalorili gıdaları tamamen hayatınızdan çıkartmanızı gerektirmez. Haftada bir adet rahat öğün belirlemek ve bu öğünde dilediğinizi yemek doğru olandır. Bu günü hafta sonu olarak belirleyerek dilediğiniz yemek ve tatlıyı tüketebilirsiniz. Ancak sadece bir porsiyon tükettiğinizden emin olmalısınız.

Paylaş.

Yorum Yazın